banner

LEAD|Turkey’den öğretmenlere uluslararası doktora eğitimi
Türkiye’de eğitimcilere mesleki gelişim konusunda hizmet sağlayan önde gelen bir kurum olan LEAD|Turkey, Wilkes Üniversitesi ile kurduğu ortaklık ile Türkiye’ye ‘Eğitim-Öğretim Liderliği Doktora Programını getirdi. LEAD|Turkey Genel Müdürü JT Rehill, bu programın, Türkiye’deki ve yurtdışındaki öğretmenler için bir başka benzeri olmayan, uluslararası eğitim-öğretim tecrübesi sunan müthiş bir fırsat olacağını vurguladı.

ogretmen egitim2011 yılından itibaren Türkiye’de eğitimcilere mesleki gelişim konusunda hizmet sağlayan önde gelen bir kurum olan LEAD|Turkey, en başından beri, pek çok öğretmenin ifade ettiği şekliyle bir boşluğu doldurmayı, öğretmenlere, takımlara ve okullara 21. yüzyılda sınıflarda karşılaştıkları zorluklarla daha iyi baş edebilmelerini sağlama hususunda sürekli destek verebilen yerel bir kaynak olmayı amaçlıyor. LEAD|Turkey, ilk günden beri Türkiye’nin her yerinden okullarla birlikte çalışıyor, öğretmenler ve okul liderleri için öğretmen eğitimi, çalıştaylar ve sertifika programları düzenliyor, müfredat yenileme ve akreditasyon çalışmaları için destek sağlıyor, öğretimi ve okul yönetimini geliştirme konusunda kitaplar ve kaynaklar sunuyor, okullara kadro kurma, değerlendirme sistemleri ve kapasite oluşturma hususunda danışmanlık hizmeti sunuyor.

Wilkes Üniversitesi ile birlikte, üç yıldan uzun bir süre önce öğretmenler için uzaktan öğrenme hizmeti sunma konusunda dünyada önde gelen bir kurum olan ortağı PLS 3rd Learning aracılığıyla çalışmaya başlayan LEAD|Turkey, ilk uluslararası program olan Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri (EGS) alanında yüksek lisans programı uygulamaya başladı. Türkiye’den ve yurtdışından katılıp programı tamamlayan öğretmenler oldu ve programa kayıtlar giderek artmaya devam ediyor.

Wilkes ile kurdukları ortaklığı Türkiye’ye Eğitim-Öğretim Liderliği Doktora Programını getirerek daha da ilerletme konusunda çok heyecanlı olduklarını söyleyen LEAD|Turkey Genel Müdürü JT Rehill, “Bu program, Türkiye’deki ve yurtdışındaki öğretmenler için bir başka benzeri olmayan, uluslararası eğitim-öğretim tecrübesi sunan müthiş bir fırsat olacaktır” dedi. JT Rehill, LEAD|Turkey, uyguladıkları eğitim ve Wilkes Üniversitesi ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Sunduğunuz yüksek lisans programının böylesi bir başarı yakalamasını sağlayan nedir? Hibrid program nasıl işliyor? Bu programı Türkiye’de daha önce nerelerde uyguladınız?

jt rehillEğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri (EGS) alanındaki yüksek lisans programının başarılı olmasındaki en önemli etmen, kesinlikle gerçek bir öğrenme topluluğu oluşturmak için ne gerektiğini biliyor olmamızdır. Uzaktan öğrenme programlarının insanların tamamlamamasının başlıca sebebi, okul ve başka öğrenciler ile bir bağlantının kurulmamasıdır. Öz-disiplinin ve motivasyonun çok fazla olması gerekir.

Geleneksel öğrenimi ve uzaktan öğrenimi bir araya getiren hibrid programımız, öğrencilere Wilkes Üniversitesi’nin profesörleri ile birlikte çalışma ve öğrenme fırsatı sunuyor. Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri (EGS) alanındaki yüksek lisans programına son üç yıl boyunca her yaz İstanbul’da merkezi konumda olan bir okul ev sahipliği yapmıştır, herkes bir haftalık çalışma boyunca bir araya gelmiştir. Daha sonra, bütün dersler, aynı öğrenci topluluğu ve aynı profesör ile birlikte online olarak tamamlanmış, yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla kurulabilecek bağlantı ve destek ilişkisi kurulmuş ve sürdürülmüştür.

Bunun dışında, Wilkes tarafından sunulan dersler, titizlikle çalışmayı gerektirir ve günümüzün sınıflarında öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar ile ilintilidir. Programa katılanlara göre, bu programın en cazip yönlerinden biri de, katılımcıların, Cuma günü derste öğrendiklerini Pazartesi günü kullanıp uygulayabileceklerini bilmeleridir.     

2016 yılında başlatacağınız doktora programından söz eder misiniz? Ne tür bir program olacak? Bu program için ideal öğrenci kimdir?

Eğitim-Öğretim Liderliği Doktora Programını resmi olarak 2016 yılının Temmuz ayında İzmir’de bulunan bir okulda başlatacağız. Bu program, eğitimcilerin giderek daha küresel ve teknolojik hale gelen bir toplum için birbirinden farklı öğrencilere eğitim-öğretim hizmeti sunarken karşılaştıkları benzersiz zorlukları ve fırsatları ele alan dersleri ile özellikle uluslararası eğitimciler için tasarlanmıştır.

Doktora programı, uluslararası okul liderlerini ve öğretmenlerini hazırlamaya yönelik dersler içerecek. İdeal öğrenci, kendisini hayat boyu öğrenmeye ve araştırmaya dayalı mevcut uygulama stratejilerini ve konuyla ilgili bilgiyi öğrenme yoluyla eğitim-öğretim uygulamasında sürekli gelişime adamıştır. Program; mevcut kuramların, uygulamalı araştırmaların ve etkileşime dayalı öğrenme tecrübelerinin keşfedilmesi yoluyla, araştırma ve uygulama arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.

PROGRAMLAR İNGİLİZCE UYGULANIYOR

Her bir programın tamamlanması ne kadar sürüyor? Programlara katılmanın ön şartları nelerdir ve öğretmenler programlara nasıl başvurabilirler?

Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri (EGS) alanındaki yüksek lisans programı, 10 dersten oluşan 30 kredilik bir programdır ve bir tez yazılması şart koşulmaz. Programı 14 ay gibi bir sürede tamamlayan öğretmenlerimiz oldu, 4 yılda tamamlayan öğretmenlerimiz de oldu, ne var ki programın ortalama süresi 2-3 yıldır. Bütün programlarımız, profesyonel hayatta çalışanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmektedir, bu yüzden her zaman iş, okul ve gündelik hayatın getirdiği şartlara uyum sağlamak üzere yeterli esnekliği gösteriyoruz.

Eğitim-Öğretim Liderliği Doktora Programı ise 60 kredilik bir programdır, araştırma ve tez programa dahildir. Programı tamamlamak genellikle 3 ila 4 yıl sürmektedir, ne var ki, bu programda da bir ölçüde esneklik mevcuttur ve 7 yıl içinde de tamamlanabilir. Her iki program da yalnızca İngilizce olarak uygulanmaktadır ve öğrencilerin başarılı bir akademik geçmişlerinin olması gerekmektedir. Başvuru süreci, bütün başvuranların süreç boyunca adım adım desteklendiklerini hissetmelerini sağlamak için onlarla yakın çalışan LEAD|Turkey aracılığıyla sürdürülmektedir. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek ya da başvuru sürecini başlatmak için leadturkey.com adresini ziyaret edebilir ya da Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz.

Türkiye’ye yurtdışından ne gibi yenilikler getiriyorsunuz? Türk eğitimcilere başka neler sunacaksınız?

Temel odak noktamız, doğrudan öğretmenlerle ve okullarla çalışmak, öğrencinin öğreniminin gelişmesine ve ölçülebilir sonuçlara yol açan eğitim programları ve çalıştaylar düzenlemek. Gayrettepe’deki öğrenme merkezimizde düzenli kurum-içi programlarımız ve Türkiye’nin her köşesindeki okullarda programlarımız oluyor. Ortaklıklarımızı artırmaya devam ediyoruz -kısa bir süre önce Marzano Araştırma Laboratuvarları’nın Türkiye’deki tek ortağı haline geldik- ve böylece buradaki öğretmenlerimize en modern kaynakları sunuyoruz.

Yayın şirketimiz, yaratıcılığı öğretmek ve teknolojiyi derslerle entegre etmek gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek üzere öğretmenlere yeni kitap dizileri sunuyor. Ayrıca ABD’deki STEM eğitim-öğretim kaynaklarını sağlayan önde gelen şirketle birlikte çalışıyoruz ve bu yıl bu kaynakları Türkiye’deki okullara sunmak üzere çalışıyoruz. Eğitim-öğretim dünyasında çok şey olup bitiyor ve bizler de Türkiye’deki meslektaşlarımızın uluslararası eğitim-öğretim dünyasında en ön planda yer alması için onları destekleme ve dünyanın her yerinden öğretmenlerle bağlantı kurmaları için onlara yeni fırsatlar sunma konusunda çok istekli ve heyecanlıyız.

LEAD|TURKEY İLE ORTAKLIĞIMIZ ÖĞRETMENLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

rhanda rabbittWilkes Üniversitesi’nin, 1933 yılında Pennsylvania’nın kuzeydoğusunda kurulan bağımsız ve tam olarak akredite olmuş bir üniversite olduğunu anımsatan Wilkes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rhonda Rabbitt, kendilerini sosyal bilimler, fen bilimleri dersleri ve mesleki programlar aracılığıyla akademik ve zihinsel açıdan mükemmeliyete adadıklarını, büyük bir araştırma üniversitesinin sunduğu her şeyi sunduklarını ve bunu samimi ve duyarlı bir ortamda yaptıklarını söyledi. Wilkes’in eğitimciler için lisansüstü programlar sunma konusunda önde gelen bir üniversite olduğunun altını çizen Prof. Dr. Rabbitt, “Dünyanın her yerinden öğretmenlere yirmiden fazla yüksek lisans programı ve sertifika programı sunuluyor. Ayrıca çeşitli doktora programları ve 41 lisans programı bulunuyor. Eğitim Fakültemiz,  bugüne kadar 10.000’den fazla eğitimciye mesleki hedeflerine ulaşma konusunda destek sağladı” dedi.

Prof. Dr. Rabbitt, LEAD|Turkey ile ortaklıkları hakkında ise şunları aktardı: “Son birkaç yıl boyunca uluslararası alanda yayılmaya odaklandık, Umman’da ve Ürdün’de Eğitim-Öğretim Liderliği Doktora Programını başarıyla uygulamaya başladık, iki uluslararası yüksek lisans programı ve elbette Türkiye’de Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Programı’nı başlattık. LEAD|Turkey ile ortaklığımız ise programdaki öğretmenler için çok önemliydi, zira bu kurum yerel bir danışman ve irtibat merkezi görevi gördü. Böylece aramızda ne kadar mesafe olursa olsun, bütün öğrencilerle çok yakın çalışabildik ve onların ihtiyaçlarına çabucak karşılık verebildik.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.