banner

Dinçer ‘Kürtçe eğitimini Türkçe öğretmenleri verecek’
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bu yıl uygulamaya konulacak seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçe derslerini, Kürtçe bilen Türkçe ve edebiyat öğretmenlerinin vereceğini söyledi.

ömer dinçerDinçer, bu yılı pilot uygulama saymak gerektiğini belirterek, “Öğretmen bulamazsak, 1 yıl bekleriz. Halk bizi anlayışla karşılar” dedi. Dinçer, bir grup gazeteciye 4+4+4 eğitim sisteminin en önemli ayağı olan seçmeli derslerle ilgili yaşanacak sorunları değerlendirdi. Dinçer, 12 yıllık eğitime bir karışıklık yaşanmadan geçileceğini, aksini bekleyenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını ifade ederek, şunları söyledi:

Tartışmalar yersiz

“Seçmeli derslere girecek öğretmenlerle ilgili yapılan tartışmalar bence yersiz. Çünkü hangi derse hangi öğretmenin gireceği belli. Ücretli öğretmen olacaksa bunların nasıl seçileceğine ilişkin kurallar belli. Talim Terbiye Kurulu çalışma yapıyor. Diyelim ki okulda sınıf öğretmenliği yapan biri, 1-4 arasındaki sınıflara seçmeli resim dersi de verecek kadar bilgi sahibidir. Sosyal bilgiler öğretmeni tarih dersi verebilir.

Öncelik Kürtçe bilene

Tartışma Kürtçe dersinin kim tarafından verileceği üzerine yapılıyor ama bu konuda da karar aldık. Zaten Bingöl ve Mardin’deki üniversitelerde Kürtçe bölümleri var. Buraları bitirenler bundan sonra Kürtçe seçmeli dersleri verebilecek. Ancak, bu sene şimdilik Kürtçe bilen edebiyat ve Türkçe öğretmenleri aynı zamanda seçmeli Kürtçe dersine de girecek. Yoksa öyle sıradan adamlar gelip, ‘Ben Kürtçe biliyorum, ders vermek istiyorum’ diyemeyecek. Türkiye’de herkes Türkçe konuşuyor ama biz bunlara Türkçe dersi verin demiyoruz. Her şeyin bir kuralı var.

Pilot uygulama

Yeteri kadar öğretmen bulamazsak sınıf açmayız. 1 yıl da bekleriz. Zaten 12 yıllık eğitim ve bu seçmeli dersler bu sene, pilot uygulama gibi olacak. 12 yıllık eğitimle ilgili bir karışıklık olmayacağını kayıtlar yapılmaya başlanınca göreceksiniz. Aksini söyleyenler hayal kırıklığına uğrayacak.

Tüm listeler belli

Tüm okulların listesi belirlendi. Okulların ayrımı yapıldı. Bir aksaklık çıkmayacak. Temmuz sonuna kadar kayıtlar bitecek. Okullar açıldıktan sonra, ilk bir hafta seçimlik derslerle ilgili başvurular alınacak. Sonra öğretmenler kurulu toplanacak. Kimin hangi dersi seçtiği ortaya çıkacak ve ona göre sınıf açılacak.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.