banner

Atanamayan öğretmen 262 bin, ihtiyaç 55 bin
Milli Eğitim Bakanlığı'nın şu anda 55 bin, önümüzdeki birkaç yıllık süreçte de toplam 126 bin öğretmen ihtiyacı var. Ama şu anda 264 bin üniversiteyi bitirmiş ve öğretmen olabilecek aday, kadro bekliyor. Yani, bakanlığın ihtiyacının iki katı.

Atanamayan öğretmenlerAtanamayan öğretmenlerle ilgili hurriyetegitim.com da Nuran Çakmakçı imzasıyla yer alan değerlendirme haberinde eğitim fakültelerinden her yıl 40 binden fazla öğretmen adayı mezun oluyor. Buna Fen Fakültelerini, Edebiyat Fakültelerini ve diğer fakülteleri bitirip pedagojik formasyon alarak öğretmen olmayı bekleyenler de eklenirse, her yıl 70 bin öğretmen adayı atanmak için bekliyor demek. 

Sorunu çözmek için Bakanlığın kısa zamanda önemli adımlar atması gerekiyor. Özellikle önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte öğretmen ihtiyacını planlaması ve Eğitim Fakültelerinin kontenjanlarını azaltması da konuşuluyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Karşınızda genç bir kitle var. Onlar öğretmen olmayı hayal ediyor. Ama bu kadar mezunu kadroma almaya, onları kucaklamaya ve onlara öğretmen olarak kadro vermeye hazır olmama rağmen, mümkün değil" diyerek bu konuda öğretmen adaylarına çok fazla da umut vermiyor.

Bakan Ömer Dinçer ve uzman görüşlerinin yer aldığı yazının tamamını okumak için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.