banner
banner
banner

Başarılı öğretmenin mesaisi yaz tatilinde başlar
Değerli öğretmenler, 

Okul, çocukların gerek akademik gerekse temel yaşam becerilerini kazanarak sosyalleşmeye çalıştığı önemli bir kurumdur. Çocuklar bu kurumda edindikleri bilgi, beceri, tutum ve alışkanlıklar sayesinde içinde yaşadıkları topluma uyum sağlamaya çalışırlar. Bu nedenle okul, çocukların eğitim ve öğretimlerini tam anlamıyla gerçekleştirebilecek niteliklere sahip olmalıdır.

Okul, çocuğun ailesinden sonra karşılaştığı ilk eğitsel ve sosyal kurumdur. Çocuklar bu kurumda yaşıtlarıyla, öğretmenleriyle, okul yöneticisi gibi diğer paydaşlarla bir arada bulunarak yaşamı paylaşmaya çalışırlar. Böyle bir ortam çocukların işbirliği yapma, etkili iletişim kurma, problem çözme gibi becerileri kazanmalarına önemli katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, okulöncesi eğitimden yükseköğretime değin tüm okullar, çocukların yaşamında önemli bir yere sahiptir.

Bilindiği üzere, okullar eğitim-öğretim etkinliklerinin planlı ve programlı olarak yürütüldüğü ortamlardır. Bu nedenle, bu etkinliklerin tam anlamıyla uygulanması ve gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin eğitim-öğretime başlamadan önce çeşitli boyutlarda hazırlık yapmaları gerekmektedir. Bu hazırlıkları şöyle sıralamak olanaklıdır:

•             Öğrencilerin eğitim-öğretim göreceği sınıf ortamı eğitsel etkinlikler bakımından hazır olmalıdır. Bir başka deyişle sınıf ortamı, fiziksel düzeni, araç-gereçleri, ısı, ışık, temizlik gibi çeşitli özellikleri bakımından öğrencilere uygun olmalıdır. Bu nedenle, öğretmenler eğitim-öğretim başlamadan önce sınıf ortamını kontrol ederek saptadıkları eksiklikleri okul yönetimine bildirmelidir.

•             Eğitim-öğretim etkinliklerinin zamanında, planlı ve programlı olarak yürütülmesi gerekmektedir. Öğretmenlerin eğitim öğretim dönemi başlamadan önce planlamalarını yapmaları çeşitli aksaklıkların yaşanmasının önüne geçecek, derslerin verimli bir biçimde ve zamanında işlenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, öğretmenler tüm planlarını konuların özelliklerini ve öğrenci düzeyini dikkate alarak yapmalı, ders materyallerini gözden geçirmelidir.

•             Okulda öğretmenlerin işbirliği yaparak çalışmaları son derece önemlidir. Bu nedenle öğretmenler dönem başlamadan önce birbirleri ile iletişime geçmeli ve birlikte yapabilecekleri etkinlikleri planlamalıdırlar.

•             Tatil sonrası öğretmenlerin eğitim-öğretim sürecine psikolojik olarak hazır olmaları son derece önemlidir. Bu nedenle, öğretmenlerin eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce iyi bir tatil yapmış olmaları gerekmektedir.

•             Özellikle ilkokul birinci sınıf okutacak öğretmenlerin çocukların okula uyumu konusunda çeşitli hazırlıklar yapmaları gerekmektedir. Öğretmen okula uyum konusunda güçlük yaşayacak öğrencilere psikolojik destek vermeli; çeşitli oyunlarla çocukların okula uyumunu kolaylaştırmalıdır.

•             Okul ve ailenin işbirliği başarılı bir eğitim-öğretimin gerçekleştirilmesinde önemli görülmektedir. Bu nedenle, öğretmenler velilerle iletişim halinde olmalı ve dönem başlamadan önce ailelerle yapacağı etkinlikleri planlamalıdır.

•             Öğretmenler topluma ve öncelikle öğrencilere her yönü ile model olan bireylerdir. Öğretmenlerin gerek kılık kıyafetleri gerekse tutum ve davranışları ile özenli olmaları beklenmektedir. Bu nedenle, öğretmenlerin dönem başlamadan bu yönde de gerekli hazırlıklarını tamamlamaları gerekir.

•             Öğretmenler öğrencilerin de tatil döneminden çıktığını dikkate alarak eğitim-öğretim sürecine aşamalı geçişi sağlayacak etkinlikler planlamalıdır.

Kuşkusuz okulun başarısı öğretmenlerin eğitim-öğretim sürecini etkili olarak yürütmesiyle yakından ilişkilidir. Öğretmenler dönemin daha başında bunu göz önünde bulundurmalı, eğitim-öğretim sürecine gerek bilişsel gerekse psikolojik olarak hazırlıklı olmalıdır.

Değerli Öğretmenler,

2014-2015 eğitim-öğretim yılına başlayacağımız bugünlerde, öğretmenden öğrenciye, okul yöneticisinden velilere değin herkes ayrı bir heyecan ve telaş içindedir. Bu eğitim-öğretim yılının da başarılı geçmesi siz değerli öğretmenlerimizin özverili çalışmalarına bağlı bulunmaktadır. Unutmayınız ki, ülkemizin geleceği siz değerli öğretmenlerimizin özverili çabaları ile aydınlanacaktır.

Prof. Dr. Şefik Yaşar

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi

İlköğretim Bölümü Başkanı

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.