banner

Bu şehirde yeni eğitim ve öğretim yılı buruk başladı
Geçen yıl meydana gelen depremlerde 75 öğretmenin yaşamını yitirdiği Van ve Erciş'te, yeni eğitim ve öğretim yılı buruk başladı.

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerde çoğunluğu Erciş'te olmak üzere 75 öğretmen yaşamını yitirmiş, Ercişli olan öğretmenlerin cenazeleri, ilçede toprağa verilmişti.

Okulların açıldığı ilk gün eğitim şehidi öğretmenlerini unutmayan meslektaşları ve öğrencileri, depremde eşi, kızı, ağabeyi, yengesi ve yeğeniyle enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Mehmet Murat İşler'in, Seyit Muhammed Kabristanı'ndaki mezarını ziyaret etti.

İşler'in mezarına çiçekler bırakan meslektaşları ve öğrenciler, dua ederek gözyaşı döktü.

Okul Müdürü Erdal Dursun, depremde okullarında görev yapan 3 öğretmenin hayatını kaybettiğini belirterek, bunlardan Ercişli olan Mehmet Murat İşler'in cenazesinin ilçede toprağa verildiğini söyledi.

Dursun, yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde mesai arkadaşları ve öğrencilerle İşler'in mezarını ziyaret ettiklerini vurgulayarak, İşler'e vefalarını göstermek istediklerini ifade etti.

Yeni eğitim döneminin ilk gününde öğretmen ve öğrenciler olarak sevinçli olmaları gerektiğini, ancak depremde hayatını kaybeden öğretmen ve öğrencilerden dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını dile getiren Dursun, şöyle konuştu:

''Önceki yıllarda eğitim öğretim sezonuna öğrencilerimizle büyük bir heyecan ve sevinçle başlardık. Yeni eğitim dönemine dair ümitlerimiz, hesaplarımız vardı. Bu yıl ise depremde kaybettiğimiz öğretmenlerimiz nedeniyle yeni eğitim yılını buruk bir sevinçle karşılıyoruz. Kaybettiğimiz öğretmenlerimizin yokluğunu öğrencilerimize hissettirmeden onları geleceğe hazırlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Onların ruhlarını şad edecek ve arkalarından birer fatiha okuyacak öğrenciler yetiştirmenin gayreti içindeyiz.''

Öğretmeninin mezarı başında göz yaşlarını tutamayan öğrencilerden Onur Çetin ise yeni eğitim öğretim yılının ilk dersine başlamadan öğretmenlerinin mezarını ziyaret ettiklerini bildirerek, ''Öğretmenlerimize layık birer öğrenci olmak için derslerimize daha çok çalışacağız'' dedi.

Masalarına karanfil bıraktılar

İlçede yeni eğitim yılının ilk gününde depremde yaşamını yitiren öğretmenler için okullarda da çeşitli anma programları düzenlendi.

Anadolu Öğretmen Lisesi 11-B sınıfı öğrencileri, depremde hayatını kaybeden öğretmenleri Mesut Özata'ın masasına karanfil bıraktı.

Öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılına öğretmenleri Özata'sız başlamanın hüznünü yaşadı.

Öğrencilerden Muhammet Kartal, ''Mesut hocamla 9. sınıftan öğrencisiydim. İlk dönemimde benim sınıf öğretmenimdi. Kendisiyle güzel bir yıl geçirdik. Eğlenceli, zevkli, öğretici, çok iyi ve çok değerli biriydi. Onu kaybettiğimiz için çok üzgünüz. Onu unutmadığımızı, acısının taze olduğunu söylemek istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Elanur Beren de ''Mesut hocamız bir öğrenci için sadece öğretmen değildi. Yatılı okuduğumuz için bizimle ailemizi aratmayacak şekilde ilgileniyordu. Onu unutmadık. Her zaman bizimle yaşayacak. Ne zaman sınıfa girsem, öğretmen masasında o varmış gibi bir his taşıyorum. O ölmedi, bizim anılarımızda yaşıyor'' diye konuştu. 

Şehit öğretmenler için anıt yapılıyor

Okul Müdürü Fehim Altun, depremde yaşamını yitiren öğretmenleri 'şehit' olarak kabul ettiklerini ifade ederek, hazırladıkları projeyle okulun girişinde ''Deprem Anıtı Köşesi'' yapacaklarını bildirdi.

Altun, anıtın üstünde şehit öğretmenlerin resimleri ile bilgilerinin yer alacağına dikkati çekerek, ''Kaybettiklerimizi en güzel şekilde yaşatmak amacındayız. Öğretmenlerimizden Mesut Özata'nın söylediği 'Gençler adam olun ve adam gibi çalışın' sözü öğrencilerimizin hala dilindedir. Biz öğretmenlerimizi ölümsüzleştirerek onları 24 Kasımlarda hep rahmet ve minnetle anacağız'' dedi.

İlçedeki bir çok okulda da benzer anma programları düzenlendi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.