banner

Enstitü Koleji, eğitimde kaliteyi artıracak adımlar atıyor
Eğitime ve okula değer katan, öğrenciyi motive eden en önemli unsurların başında eğitim kadrosunun geldiğini belirten Enstitü Koleji Orta Okul ve Lise Okul Müdürü  Mutlu Koçağra, “Uzun yıllardır eğitimci kimliği ile alanlarında yetkin öğretmen ve yönetici kadromuz ile öğrencilerimiz, hem dünyadaki güncel gelişmeleri takip edip uygulayabilecek hem de sadece Türkiye’de değil farklı coğrafyalarda da edinimlerini hayata geçirebileceklerdir.” diye konuştu.

mutlu_kocagraEğitim kurumları gelecek döneme hangi yatırımlarla girecekler? Yeni okul planlarında ve büyüme ajandalarında neler var?
Türkiye’de büyüyen ve gelişen genç nüfus, eğitim bilincinin ve buna bağlı olarak beklentinin yükselmesi, zorunlu eğitim süresi, okullaşma oranlarında görülen artışa paralel olarak özel eğitim sektörünün büyümesine neden olmuştur. Eğitime yapılan yatırım; bireysel ve toplumsal getirileri dışında üretim faktörü olarak eğitim; ülke ekonomisine, ulusal ekonominin büyümesine doğrudan katkı sağlar. Eğitime yapılan yatırım aslında ülke ekonomisine yapılmış yatırımdır. Enstitü Koleji, İstanbul Ataşehir’de 17000 m2 kapalı alanıyla, bu bölgedeki en büyük fiziki imkanlara sahip okullar arasında ve ulaşım açısından da oldukça güvenilir ve kolay bir bölgededir. Gelecek dönemde kendi ağını genişleterek İstanbul’un diğer ilçelerinde de eğitim alanında hizmet vermeye devam edecektir.

EĞİTİMİN KALİTESİNİ ARTIRACAK YATIRIMLAR YAPIYORUZ
Enstitü Koleji eğitim kalitesini artırmak için hangi alanlara nasıl yatırımlar gerçekleştiriyorlar?
Eğitimin öncelikle insana yapılan yatırım olduğunu bu yüzden öğrencilerimizin yüksek akademik donanıma sahip, ilgi, merak ve ihtiyaçlarını anlayabilecekleri ortamları yaratarak, yüksek motivasyonlu eğitim ortamlarında; sorumluluğu kendilerinin alabileceği, çözüm üretme becerileri geliştirebilecekleri, bilimin gücüne güvenen, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, kendini geliştirme ve yaratıcılık becerisi gelişmiş, eleştirel düşünebilen, insani ve etik değerlere sahip, deneyerek, yaşayarak ve en önemlisi mutlu bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Bu noktadan yola çıkarak eğitim kalitesini artırmak için yaptığımız yatırımlar arasında: 20 adet Eğitsel beceri atölyelerimizi, sanat ve sporla ilgili sınıf dışı etkinlik alanlarımızı ve çağımızın gereği olan yabancı dil, teknoloji ve bilişim teknolojileri laboratuvarlarımızı sayabiliriz.
Kültürel mirasımıza sahip çıkmak adına yaptığımız en önemli yatırımların başında ise: Enstitü Koleji'nde, Sanatçı Sayın Sunay Akın küratörlüğünde, Sahne Tasarım Sanatçısı Sayın Ayhan Doğan tarafından tasarlanan, Ressam Sayın Can Ersal tarafından resimlendirilecek olan Okul Müzesi’dir. 1920’lerden günümüze kadar eğitimin ve öğretim metodunun gelişiminin sergileneceği Okul Müzesi'nde yüzlerce değerli obje ve belge yer alacaktır.

Öğretmenler, altyapı ve teknoloji yatırımlarında öncelikleriniz neler?
Eğitime ve okula değer katan, öğrenciyi motive eden en önemli unsurların başında eğitim kadromuz geliyor. Uzun yıllardır eğitimci kimliği ile alanlarında yetkin öğretmen ve yönetici kadromuz ile öğrencilerimiz, hem dünyadaki güncel gelişmeleri takip edip uygulayabilecek hem de sadece Türkiye’de değil farklı coğrafyalarda da edinimlerini hayata geçirebileceklerdir. Öğretmen, sadece bilgiyi aktaran değil öğrencinin yetenekleri, ilgisi ve ihtiyaçları doğrultusunda bilgiyi kullandırma becerisi kazandırandır. Tam da bu noktada kaynağı Köy Enstitüleri olan ve bizim de ilham aldığımız; yaparak, yaşayarak öğrenme modeli ile bilgiyi kullanma becerilerinin kazandırılacağına inanıyoruz.
Teknoloji, çağımızın kaçınılmaz ve yadsınamaz gerçekliğidir. 20-30 yıl önce teknolojinin bu kadar gelişeceğini tahmin edemezdik. Şimdi de gelecekte ki benzer gelişmeleri tahmin edemeyiz. Ancak kesin olan tek şey var ki; o da çocukları hayata hazırlamak gerektiğidir. Bu hazırlık döneminde edindiklerinin kalıcı olması da yaşayarak öğrenmeden geçiyor. Birey, hayata hazırlandığı ölçüde mutludur. Mutlu, sorgulayan, amaçları ve hedefleri olan çağdaş, insani ve etik değerleri olan bireyler yetiştirmek için çağın gereklerini de göz ardı etmeden akademik ve teknolojik donanımlarımızı tamamladık. Teknoloji ile üretim derslerinde öğrencilerimiz ilgi duydukları alanlarda öğreteceğimiz yenilikçi teknolojiler ile projeler üretip kullanılır hale getirecek ve günlük yaşamda karşılaştıkları kendi teknoloji sorunlarını çözebilecekler.

enstitu_koleji_muzeSUNAY AKIN: MÜZELER BİLGİ MABEDİDİR
Eğitimde müzeciliğin önemi yadsınamaz. Çünkü müzeler bilgi mabedidir. Geleceğe güvenle bakan, gelişmiş ülkelerin müzelerinde sergilenen eserlerin önünde öğrencileriyle ders yapan öğretmenler görürüz. Ülkemizde özel okulların müzeciliğimizin gelişimine katkıda bulunmasının zamanı geldi de geçiyor bile. Türkiye’de ilk kez bir okul ve bir müze aynı çatı altında buluşuyor. Enstitü Koleji’nin bünyesinde, eğitim tarihimizi anlatan bir müze kurmak için çalışıyorum. Kurulacak “Okul Müzesi’nde”, alfabelerden dünya kürelerine, abaküslerden mevsim panolarına kadar nice eser, ziyaretçileri öğrencilik yıllarına döndürürken eğitim hayatımızdan da bir kesit sunacak. Okul Müzesinin bir kısmı, içeriği son derece özgün bir müze kütüphane olarak tasarlanıyor. Okul Müzesi hafta içinde olduğu gibi hafta sonu da ziyaretçilere açık olacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.