banner

Ders öğrenimin gerçekleştiği sınav öğrenimin derinleştiği yerdir
Mektebim Ölçme-Değerlendirme Koordinatörü Rüçhan Boztaş ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Şebnem Barokas Mektebim Okulları’nda uygulanan LGS hazırlık süreçlerini artı eğitim’e anlattı.

mektebimLGS’de başarıyı nasıl elde ediyorsunuz?
Başarıyı sonuç odaklı değil süreç odaklı ele alıyoruz. Bu sebeple öğrencilerimizin ortaokul boyunca akademik gelişimlerini yakından takip ederek, bireysel gelişim hedeflerini tespit edip onlara uygun çalışma planlarını oluşturarak öğrencilerimizi ortaokul yaşantısı boyunca bireysel destekliyoruz. Bunun yanında eğer sınav odaklı olarak bakarsak da LGS’de, bilgi – birikim – yorum becerilerinin beraber kullanıldığı, iyi bir sınav stratejisi ile başarı elde etmelerini sağlıyoruz. Sınav sırasında neler yapılacağı, hangi dersten başlanacağı, soru okuma hızı, yapılamayan bir soru ile karşılaşıldığında nasıl hareket edileceği, zaman azaldığında nasıl davranılacağı, sorular tamamlandığında geri dönüp hangi derse bakılacağı gibi sorular sınav sistemi içerisinde kritik öneme sahip olan alanlar. Bizler de bu öngörüyle tecrübeli öğretmen kadromuzla LGS ve YKS ulusal sınavları ile örtüşen Mektebim Türkiye Geneli Özel Deneme sınavlarını uygulayarak öğrencilerin kendilerini hazırlamalarına ve öğretmenlerimiz ve Rehberlik & Ölçme Değerlendirme Merkezi özel çalışmalarımız ile öğrencilerimizin süreçlerini en iyi şekilde tamamlamalarına destek oluyoruz.

ruchan_boztas_sebnem_barokasHayat başarısının yanında sınav başarısına da önem veren sınavlara hazırlanan öğrencileri için hangi programları uyguluyorsunuz?
Öğrencilerin geleceğini etkileyecek olan sınavlarda başarı için nasıl bir yol izleneceği yıllar yılı süren bire bir takip yöntemiyle gerçekleştirmekteyiz. Öğrenci kurumumuza kayıt olduğu andan itibaren keşfedilmesi gereken yönleri, öğrenme metodu, güçlü ve desteklenmesi gereken yönleri – dersleri – kazanımları, tek tek takip edilmekte, haftalık – aylık – yıllık gelişimleri – rapor çalışmaları ile ilgili okul – veli – öğrenci işbirliği sayesinde hedeflenen, istenilen başarı elde edilmektedir. 

  1. Okul öncesi oyunlu öğrenme “Dünya Benim Oyun Alanım”,
  2. İlkokul buluş yoluyla öğrenme “Dünya Benim Keşif Alanım”,
  3. Ortaokul Proje Tabanlı Öğrenme “Dünya Benim Proje Alanım”,
  4. Lise yaşam becerileri edinme “Dünya Benim Yaşam Alanım”
    gibi öğrencilerin yaş gelişim ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş olan eğitim yaklaşımlarımız ile öğrencilerimizi sadece ulusal ve uluslararası dünya vatandaşlığına hazırlamanın yanı sıra aslında ilk adım olarak kendi hedefledikleri yaşam başarılarını elde etmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Dersler ve sınavlar arasında dengeyi kurmak için öğrencileri nasıl yönlendiriyor ve neler tavsiye diyorsunuz?
Yaşamda şans ve rastlantı faktörleri her zaman vardır. Fakat bir şeyi başarabilmek için kendini tanıma, çaba, özveri, problem çözme ve yaratıcılık mutlaka gereklidir. Öğrenciler bu becerileri, okul sistemimizin getirdiği programlı ve ciddi çalışmalarının yanında, öğretmenlerimizin doğru yönlendirmeleri ve Rehberlik Servisimizin yürüttüğü öğrenciye özgü özel çalışmalar doğrultusunda kazanma şansı elde ediyorlar. Ders öğrenimin gerçekleştiği, sınav ise pratikle öğrenimin derinleştiği yer diyebiliriz. Bu bakış açısı ile derslerimizin içeriğini yeni bilgilerin sorgulanması, sentezlenmesi, öğrenilmesi, farklı deneyimlerle derinlemesine öğrenmenin yaşantılanması için bir alan olarak ele alırken; sınavları ise öğrencinin kendisini bireysel olarak değerlendirme şansı olduğu araç olarak görmelerini sağlıyoruz. Bu bakış açısı ile sınav sonrası sınav değerlendirmelerine, yapılan hataların neden yapıldığına dair öğrenciye özel analiz çıkartılmasına, öğrencinin eksik alanını fark ederek ona yönelik hedef belirleyebiliyor olmasına özen gösteriyoruz. 

Hangi yayın ve materyallerden yararlanılıyorsunuz? Kendi yayınlarınız var mı?
Mektebim’in seçkin öğretmenlerinin yılların tecrübesi ile hazırladığı kurumumuza özgü yayınları ve çalışma materyalleri ile öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ön plana çıkaracağı, sorgulayıp risk analizi yaparak strateji geliştirip probleme en kaliteli çözümü getirebileceği, yenilikçi, analitik düşünme becerisine sahip lider ve değişen – gelişen dünyada ön planda olacak bireyleri yetiştiriyoruz.

OKUL – VELİ – ÖĞRENCİ İŞBİRLİĞİ
Zirveyi yakalayan öğrenciler başarıyı getiren süreci nasıl yaşadılar? Şampiyon öğrenciler zirveyi yakalarken sizden kurum olarak nasıl destek aldılar?
Mektebim okul – veli – öğrenci işbirliğine çok önem vermektedir. Bu ilişki doğru kurgulandığında öğrenci hedefine kolaylıkla ulaşmaktadır. Çalışma ortamı, amaçlar ve öncelikler, zaman yönetimi ve programı, çalışma ve tekrar programı, etkin dinleme – etkin okuma, hafıza güçlendirme yöntemleri, sınava girmeden bir ay – bir hafta – sınav günü – sınav anı çalışmaları sayesinde öğrenciler zirveyi yakalamaktadır. Şampiyon öğrenciler zirveyi yakalarken Mektebim de geleceğin seçkin öğrencilerinin okulu olmanın gururunu yaşamaktadır.

SONUÇ DEĞİL SÜREÇ ODAKLI YAKLAŞILMALI
LGS hazırlıkları için rehber öğretmenleriniz neler tavsiye ediyor?
Öncelikle sonuç değil süreç odaklı bakış açısını öğrencilere kazandırmaya çalışıyoruz. Eğitim-öğretim bir bütündür, başarı da anaokulundan başlayarak hayata atıldığımız noktaya kadar gelen sürecin bir bütünüdür. Kıstaslar, sistemler, başarı hikâyelerinin içeriği kişiye göre değişir, gelişir ve başkalaşır. Bu bakış açısından yola çıkarak sabit doğrularla değil öncelikli olarak öğrenci ihtiyacını tespit edebilen ve sonrasında da donanımlı eğitim kadrosu ile her alanda öğrencisini destekleyebilen bir sistem en işlevsel olanıdır. Burada Mektebim olarak bu bakış açısını velilerimize de aşılamak önceliğimizdir. Elde edilen sonuçları öğrenci özelinde ele almak, başarıları takdir ederken neden başarılı olduğumuzu keşfederek onu arttırmak, başarısızlıklarımızı da analiz ederek neyi daha iyi yapabileceğimize bakıyor olmak, böylece sonunda başkalarının değil de kendi hikâyemizin kahramanları olarak hayatta başarılara imza atıyor olmak adına çok önemli. Öğrencilerimizin de velilerimizin bu hazırlık sürecinde zorlandıkları her noktada öğretmenlerinden, rehberlik bölümünden destek almaları sürecin sağlıklı devam etmesini sağlayacak en önemli unsurlardan birisidir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.