banner

Binlerce öğrenci üniversite affı istiyor
Üniversite öğrencileri için en son af 25 Şubat 2011'de çıkmıştı. Ancak mevcut afta sadece üniversitelerinden 25 Şubat 2011 önce ilişiği kesenler yararlandığından ve bireyin eğitim hakkıyla çelişen bir tarih sınırlaması olduğundan bir çok öğrenci aftan yararlanamıyor.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in 28.06.2012'de vermiş olduğu soru önergesine göre 25 şubat 2011 sonra üniversiteden ilişiği kesen mağdur öğrenci sayısı 106 bin 971. Takvimler eylül 2013'ü gösterirken bu sayının 200 bini aştığını söylemek pek de bir abartı olmaz.

Seçim öncesi 200 bin öğrencinin geleceği konusunda gözler Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık'ta. Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Twitter'dan yapmış olduğu açıklama Meclis'in açılır açılmaz konuyu gündeme alacaklarını söyledi. Ancak Kasım ayına kadar öğrenci affı çıkmalı ki öğrenciler vizelerinden önce üniversitelerine dönüp bir sene kayıp etmemiş olsunlar.

Mağdurlardan Ankara üniversite tıp fakültesini bırakmak zorunda kalan Mustafa Eyiol; "maddi olanaksızlardan dolayı bırakmak zorunda kaldım, ben bıraktıktan sonra harç parası yürürlükten kalktı ve dönmek için üniversiteme başvurduğumda aftaki tarih sınırlamasından dolayı dönemeyeceğimi söylediler. 25 şubat 2011 önce ilişiği kesenler dönerken ben dönemiyorum. Bu kadar mağdur varken affın çıkması şart."

Hacettepe üniversitesi'nde yüksek lisansını yarıda bırakıp okula aftaki tarih sınırlamasından dolayı dönemeyen Avukat Seda Kaplan'da affın süresizleştirilmesini, mağdur öğrencilerin tıpkı memuriyet gibi sadece bir kez dönebilmeleri görüşünü benimseyenlerden.

5,5 yaşındaki çocukları okula göndermek için çaba sarfeden vekillerin eğitim hayatlarının son demlerini yaşama hakkı olan bu gençlere de aynı büyüklüğü yapmaları gerekir. En azından çıkması gereken bu affın ekimdeki torba yasasına dahil edilip ek kontenjanla dönerek bir yıl daha kaybetmemeleri sağlanmalı.

200 bin mağdur, 200 bin gelecek, 200 bin hayat için...

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.