banner
banner

"Fizikçi Mehmet Ali’ye takmış"
 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi dolayısıyla, Kızılcahamam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 3D laboratuvar açılışı ve karne dağıtım törenine katıldı.

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün  karne alarak 2 hafta sürecekyarıyıl tatiline girdi.

2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü başlayan ilk yarısı, öğrencilere karne dağıtımıyla sona erecek. Karne dağıtımının ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen yarıyıl tatiline girecek. Eğitim -öğretim yılının ikinci yarısı, 9 Şubat Pazartesi başlayacak.

Bakan Avcı karne dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi dolayısıyla, Kızılcahamam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 3D laboratuvar açılışı ve karne dağıtım törenine katıldı.

Bakan Avcı, Kızılcahamam’a özellikle gelmek istediğini belirterek, 3 boyutlu laboratuvar örneğinin hükümetlerinin ve Bakanlığının mesleki ve teknik eğitime verilen önemin göstergesi olduğuna işaret etti.

Eğitim öğretim yılı açılışı törenini de Ankara’da yine bir mesleki ve teknik eğitim okulunda gerçekleştirdiklerini anımsatan Avcı, "Bununla şunu söylemek istiyoruz ayrıca hükümetimiz, Bakanlığımız mesleki ve teknik eğitimi birinci önceliği olarak görmektedir. Bu hem sayısal olarak böyledir hem de niteliksel olarak böyledir. O bakımdan önümüzdeki, aylarda, yıllarda da  mesleki ve teknik eğitimin nasıl mesafe almakta olduğunu inşallah hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Mesleki eğitimle ilgili yeni düzenlemelerin de bulunduğuna işaret eden Avcı, “Yani hep deniliyor ya , ‘eğitim yap boz tahtasına döndü’. Evet. Eğitimde pek çok değişiklik oluyor. Bundan sonra da olacak ve bundan en büyük payı da mesleki ve teknik eğitim alacak” şeklinde konuştu.

Toplumsal beklentilere ilişkin bu mesajın bu okuldan verilmesinin önemli olduğunu ifade eden Avcı, herkesin kendi öğrenciliğinden eğer 100 üzerinden not veriliyorsa, 50 ve üzeri notların öğrenciler tarafından alındığını, 50’nin altındaki notları ise öğretmenler tarafından verdiğini bildiğini söyledi.

Velilerin, kendi çocuklukları ve öğrenciliklerindeki bu gerçeği bir kez daha hatırlamalarında fayda olduğunu dile getiren Avcı,  “Bu karneler, bu notların sadece çocuklarımızın değil hepimizin notları” diye konuştu.

Notların Bakan olarak kendisine, müsteşara, müsteşar yardımcılarına, il ve ilçe milli eğitim müdürlerine ve okul müdürlerine verildiğini, bu karnelerde aslında kendilerini gördüklerini kaydeden Avcı,  şunları  ifade etti:

"Dolayısıyla 100 üzerinden konuşursak 50’nin altındaki bütün notların sorumluluğu bize ait, çocuklarınızı eğer tebrik etmek istiyorsanız 50’nin üzerindeki notlarından ötürü onları tebrik edebilirsiniz ama 50’nin altındaki notlara bakarak onlara kızmayın. O notların sorumluluğu bizde. Ayrıca göreve başladığım yılda yine böyle bir karne dağıtım vesilesiyle benim adıma açılmış sahte bir hesaptan ama hoşuma giden bir mesaj yayınlanmıştı. O  mesajda 'Ey veliler çocukları karneleri yüzünden üzmeyin, hepinizin geçmişteki karneleri Milli Eğitim Bakanlığı’nda var, gerekirse onları açıklarım'."

Okulun açılışında katkısı olanlara teşekkür eden Avcı, TBMM Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler'e de Türkiye genelinde eğitime verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

Öğretmenlerine dinlenmeleri tavsiyesi

Öğrenci ve öğretmenlere sağlıklı bir yarıyıl tatili dileyen Avcı, şunları kaydetti:

"İnşallah, ikinci dönemde de aynı başarılarının artarak devamını diliyorum. Bütün öğretmenlerimize üstün gayretleri nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Bir ders yılı boyunca bir yarıyıl boyunca çok yoruldular, çalıştılar, dinlenmeyi hak ettiler. Öğretmenlerimize öncelikle dinlenmelerini tavsiye ediyorum , çocuklarımıza da fırsat buldukça dinlenmelerini, eğlenmelerini ara sıra da anne babalarının gözüne girmek için ders çalışıyor gibi yapmalarını tavsiye ediyorum."

Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler ise öğrencilerin bugün bir dönemlik çalışmalarının karşılığını alacağını belirterek, karnesinde kırık olanların üzülmemesi gerektiğini, çalışarak, gelecek dönem daha iyi notlar alacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, İşler ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve beraberindekiler öğretmenler odasında öğretmenlerle bir süre sohbet etti.

Bakan Avcı, daha sonra 9/C sınıfı öğrencilerine karnelerini dağıttı.

Takdir alan öğrencilerden Zühre Eker, tatilde dinleneceğini ancak zamanının çoğunu ders çalışmaya ayıracağını söyledi.

Bunun üzerine Avcı, “Yapma Zühre tatilde de mi ders çalışacaksın? Biraz dinlenmek lazım ara sıra tiyatroya gitmek, arkadaşlarla vakit geçirmek lazım” dedi.

Bakan Avcı, Ağaç Diken Adam kitabını okuduğunu ve güzel bulduğunu belirterek, öğrenciye de bu kitabı okumasını tavsiye etti.

Bakan Avcı, takdir  İbrahim Demircan’a da belgesini verirken “Öğrenciyken ben bunlardan hiç alamadım” ifadesini kullandı.

Bunun üzerine basın mensubunun “hiç takdir almadınız mı?” diye sorması üzerine Avcı, “Bir tane var galiba ama 3’ü bir arada karne, onur belgesi, takdir belgesi almadım" dedi. Hayatın sadece derslerden ibaret olmadığına işaret eden Avcı, millet olarak dinlenmeyi pek bilmediğimizi belirterek, öğrencilere dinlenmeleri tavsiyesinde bulundu.

Karne dağıtımı sırasında öğrencilerden birinin okula uçak bölümü için kayıt yaptırdıklarını ancak ülke genelindeki okullardan gelen öğrencilerden dolayı bölüme geçemediklerini söyledi.

Bunu üzerine Avcı, il dışından gelen öğrencilerin nakilleri için bir düzenleme yaptıklarını kaydederek, “Düzenlemeyi yapıyoruz. Sizi öyle mağdur edecek bir düzenleme olmayacak” şeklinde konuştu.

Eğitimin çok paydaşlı bir süreç olduğuna işaret eden Avcı, bu paydaşlarla ilgili herhangi bir düzenleme yapıldığında diğer paydaşların bundan etkilendiğini, bir kesim için doğru olan düzenlemenin başka bir kesim için şikayet konusu olabildiğini söyledi.

Her zaman herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını belirten Avcı, bakanlık olarak bunları dengede tutmaya  ve paydaşları ortak yararda buluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Fizikçi Mehmet Ali’ye takmış

Daha sonra karne dağıtan sınıf öğretmeni Emin Yıldız öğrencilerden Mehmet Ali Demirel’i çağırdı  ve bir zayıfı bulunduğunu söyledi, bunun üzerine Avcı’nın, “Ha şöyle” demesi gülüşmelere neden oldu.

Bakan Avcı, “Mehmet Ali, dil ve anlatımdan, Türkçe, Edebiyat, din kültürü ve ahlak bilgisinden, tarihten, görsel sanatlardan ve hepsinden çok yüksek notlar almış ama fizikçi Mehmet Ali’ye takmış ve not vermemiş. İnşallah ikinci sömestre birlikte alalım onu” ifadelerini kullandı.

Törende İşler, Müşteşar Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Müsteşar Yardımcıs Ömer Açıkgöz, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt da öğrencilere karnelerini  verdi.

Daha sonra Bakan Avcı medyadan da bir kişinin karne vermesini istedi. Bakan Avcı, “En duayenimiz gelsin” diyerek  Anadolu Ajansı muhabiri Yıldız Aktaş’ı karne vermesi için çağırdı.

Avcı, öğrenciye “Medyadan takdir belgesi almak her babayiğidin harcı değildir” dedi. Anadolu Ajansı muhabiri Aktaş, takdir belgesi alan Mete Ecer’e belgesini takdim etti.

Bakan Avcı, öğrencilere dinlenmeleri, roman okumaları ve çok fazla bilgisayar oyunu oynamamaları tavsiyesinde bulundu.

Törenin ardından, Bakan Avcı ve beraberindekiler, 3D Laboratuvarının açılışını gerçekleştirdi. Laboratuvar açılışında Bakan Avcı, okula ve projieye ilişkin hazırlanan sunumu 3D gözlük takarak izledi. Avcı, okulun bilim merkezi ve atölyelerini gezdi. 

Bakan Avcı, daha sonra Çağatay İlkokulunda da öğrencilere karne dağıttı.

Milli Eğitim Bakanlığı ara tatilde, öğretmenlerin il içi ve iller arası özür grubu yer değiştirme atamalarını yapacak. Bu atamaların ardından, 15 bin öğretmen kadrosuna da ilk atamalar gerçekleştirilecek.

Tatil sonrası sınav maratonu başlıyor

İkinci dönem 8. sınıf öğrencileri, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 29-30 Nisan'da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavı da 16-17 Mayıs'ta yapılacak. Sınav sonuçlarının haziranda açıklanması planlanıyor.

Üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar, ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 13-14 Haziran ve 20-21 Haziran'da 5 oturumda gerçekleştirilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.