banner

Uluslararası Final Üniversitesi’nde iş garantili eğitim
KTC’nde kısa bir süre önce kurulan Uluslararası Final Üniversitesi, kısa geçmişine bir çok başarı sığdırarak yoluna devam ederken, gelecek vaat eden bir profil çiziyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan ve ÖSYM kılavuzuna on beş bölümüyle giren üniversite bu yıl Türkiye’den öğrencilerini bekliyor. Türkiye’de herkes tarafından bilinen Final Eğitim Kurumları ve Final Dergisi’nin mimarları tarafından hayata geçirilen üniversite projesi ile ilgili bilgileri Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel’den aldık. Taşel, eğitim bilimleri ve turizm alanında iş garantisi veren bir üniversite olarak ayrıcalıklı olduklarını vurguladı.

final_uniUluslararası Final Üniversitesi nasıl doğdu? Neden KKTC tercih edildi?
Final Eğitim Kurumları olarak 1980 yılında kurulduğumuz günden bu güne kadar, çeşitli kademelerde üç milyon yediyüz bin öğrencimiz oldu. Final Eğitim Kurumları olarak eğitim sektöründeki faaliyetlerimizi ve her zaman bir adım daha ileriye gitme anlayışıyla sürdürdüğümüz çalışmalarımızı bir üniversite ile taçlandırmak için yola çıktık. KKTC’nin köklü ve saygın kuruluşlarından DMG grup ile bir ortaklık çerçevesinde Uluslararası Final Üniversitesi’ni hayata geçirdik. Bir yıllık bir geçmişe sahip olmasına karşın, bizlerin eğitim alanındaki tecrübemiz ve DMG grubun turizm, denizcilik ve lojistik alanındaki güçlü geçmişini arkasına almış olan Uluslararası Final Üniversitesi, başta eğitim bilimleri ve turizm alanında son derece iddialı bir şekilde eğitime başladı. Üniversitenin KKTC’nde hayata geçirilmesinin esas nedeni KKTC’nin eğitim öğretim faaliyetleri açısından elverişli bir ülke olması. Öğrencilere güvenli bir ortam sunması yanında, uluslararası öğrencilerin tercih ettiği bir ülke olması bakımından uluslararası eğitim verebilmek için uygun bir bölge. Bunun Türkiye’den gelen öğrencilerimiz için de önemli bir avantajı vardır ki, İngilizce dilinde eğitim veren bölümlerimize kayıt yaptıran öğrencilerimiz, dünyanın birçok ülkesinden farklı kültürlere sahip öğrencilerle bir arada eğitim almakta, hem vizyonları gelişmekte hem de İngilizce dilini pratik yaparak daha üst düzeyde öğrenebilmektedirler.
TİCARİ BİR İŞ OLARAK BAKILMAMALI
Üniversitenin ana misyonu nedir?
Bizler eğitime alelade ticari bir iş olarak yaklaşmıyoruz. Üniversiteler bir ülkenin bilimsel düzeyine katkıda bulunmak ve meslek alanlarına donanımlı elemanlar yetiştirmek gibi iki temel işleve sahiptir. Uluslararası Final Üniversitesi’nin temel misyonu ülkenin bilimsel standartlarını yükselten, dünya bilimine katkıda bulunan akademisyenler yetiştirmek yanında, mesleğe uygun, alanında en iyi olan bireyler mezun vermektir. Kalite konusunda son derece hassas olduğumuzu vurgulamak isterim. O kadar ki, üniversite olarak ilgili bölümlerden mezun öğrencilerimize üniversitemizin temeli olan Final Eğitim Grubu ve DMG Şirketler grubunda iş garantisi vermekteyiz. Kendi kurumlarımızda çalıştırabileceğimiz kalitede bireyler yetiştirmek temel hedefimizdir.

final_uniÜniversite hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Türkiye’de YÖK tarafından tanınıyor mu?
Üniversitemizin kuruluş sürecinden bahsedecek olursam, 2016 – 2017 Öğretim yılında KKTC’nin Yüksek Öğretim, Denetleme ve Akreditasyon Kurulu (YÖDAK)’ın onayı ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme, Turizm İşletmeciliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Beden Eğitimi Öğretmenliği olmak üzere 7 programla eğitime başladı. Kısa bir sürede önemli bir yol kat ederek, bölüm sayısını on üçe çıkardık. Bu yıl Yükseköğretim Kurulu’nun onayıyla yolumuza devam ediyoruz. YÖK prosedürlerini tamamladık, gerekli denetlemeleri yüzümüzün akıyla geçtik ve 2017 – 2018 Eğitim Yılı’nda ÖSYM kılavuzuna giren on üç bölümümüz ile yeni eğitim yılında Türkiye’den de öğrenci kabul etmeye başlıyoruz. Uluslararası Final Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran nedir? İddialı olduğunuz alanlar nelerdir? Hangi bölümlere sahipsiniz? Öğretmen yetiştirmek bizler için çok önemli bir iştir. Bu nedenle Eğitim Fakültesi’ne çok önem veriyoruz, daha önce de belirttiğim gibi bu bölümden mezun öğrencilerimize de iş garantisi sağlıyoruz. Bu fakülte altında, okul öncesi öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okuluna bağlı beden eğitimi öğretmenliği bölümlerimiz bulunuyor. Bunların yanında Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı psikoloji bölümü ile de hem pratik hem de teori alanında kaliteli öğretmenler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Mühendislik Fakültesi altında, elektrik elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği bölümlerimiz, Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı mimarlık bölümü ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı işletme, uluslararası finans ve turizm ve otelcilik bölümlerimiz ile de hem akademik alana hem de mesleki alana kaliteli bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Eğitimde iddialı bir üniversiteyiz, bu iddiayı ortaya koyarken de bu hedefi yakalamaya üstün bir gayret harcıyoruz. Kaliteli eğitimi yakalayabilmek için de her şeyden önce, donanımlı bir altyapı ve kaliteli öğretim kadrosu gereklidir. Bu nedenle fiziki altyapımızı öğrencilerimizin rahat ve kaliteli koşullarda, pratik becerilerini artırabilecekleri ortamlarda eğitim alabilecekleri şekilde oluştururken, öğretim kadromuzu da titizlikle oluşturduk. Gerek Türkiye, KKTC gerekse yurt dışında alanında en iyiler arasında yer alan akademisyenleri kadromuza kattık. 

final_uniÖĞRENCİLERLE BİR ARADA OLMAK ESASTIR
Eğitim anlayışınız nedir?
Bizim bir de öğrencilerle yakından ilgilenmek gibi bir felsefemiz var. Öğrenciye yüksek standartta hizmet ve ilgi göstermeyi prensip edinmiş öğrenci odaklı bir anlayışa sahibiz. Üniversitemizde aile ortamını oluşturmayı başardık. Öğrencilerimizin ihtiyaç ve taleplerine kulağımızı tıkamadan, onların her türlü sorunlarıyla yakından ilgilenerek ilerliyoruz. Uluslararası Final Üniversitesi olarak misyonumuz günümüz teknolojisini etkin şekilde kullanma becerisine sahip, etik değerler çerçevesinde özgür olduğu kadar özgün de düşünebilen, küreselleşmenin getirisi olan hızlı devinime ayak uydurabilmiş, mesleki bilgi ve becerilerle donatılmış, sosyal ve duygusal zekası yüksek takım liderleri ve oyuncuları yetiştirmektir. Üniversitemiz, toplum ve paydaşlarımızla birlikte, akademik başarıyı kariyer fırsatlarına dönüştüren gerçek yaşam deneyimleri ile pratik becerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Uluslararası Final Üniversitesi ne tür projelere imza attı?
Kaliteli eğitim vermenin yanında, hizmetlerimizi sürdürdüğümüz ülkemizin gelişimine katkı koymak, bilimsel yaklaşımlarla ekonomik ve toplumsal konulara görüş açıları sunmak, kuşkusuz bir bilim yuvası olan üniversitelerin görevleri arasındadır. Bu anlayışla da daha bir yılık bir üniversite olmamıza rağmen kaliteli bilimsel çalışmalara imza attık. Ekonomi dünyası, siyaset, akademi, sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm paydaşların katılımı sağlanan ekonomi konferansları dizisine imza attık. Çok kıymetli konukların ağırlandığı bu konferanslar, Dünya Ekonomisinde Gelişmeler”, “Dünya’da, Türkiye’de ve KKTC’de Bankacılık Gelişmeleri” ile “Dünya’da, Türkiye’de ve KKTC’de Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler” konularında yapıldı. Bunun yanında, bir turizm ülkesi olan KKTC’nde turizme yön verenlere yol haritası olabilecek nitelikte sonuçların üretildiği bir Turizm Çalıştayı gerçekleştirdik.
TÜM ÖĞRECİLERE YURT OLANAĞI
Üniversiteye kayıt yaptıracak öğrenciler için üniversitenin konaklama imkanları nelerdir? Bunlar dışında ne gibi imkanlar vardır?
Üniversitemizin kendine ait yurtları mevcuttur. Kayıt yaptıran öğrencilerimize öğretimlerini tamamlayana kadar tercihleri doğrultusunda yurt olanağı sunmaktayız. Üstelik küçük bir şehir olan Girne’de öğrencilerimizin ulaşım konusunda da sıkıntı yaşamamaları bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Yurtlarımız Girne’nin merkezinde olup, üniversitemizden öğrenci yurduna okul servisleri ile yalnızca 15 dakikalık bir süre içerisinde ulaşılabilmektedir. Yurt odalarının bir yurt ortamı için son derece konforlu olduğunu söyleyebilirim. Her dairede buzdolabı, elektrikli ocak, elektrikli şofben, dolap ve yemek masası, ortak kullanım alanında ise çamaşır makinası, kurutma makinası, ütü ve ütü masası gibi imkanlar mevcuttur. Öğrencilerin ödeme olanaklarına göre de seçeneklerimiz vardır. Tek kişilik odalardan dört kişilik odalara kadar, bir akademik yılda 6800 TL ile 14000 TL arasında değişen fiyat seçenekleri bulunmaktadır. Tabi yurtta kalmayı tercih etmeyen öğrenciler kendi arzuları doğrultusunda kiraya da çıkabiliyorlar.
ÜNİVERSİTENİN FİYATLARI VE BURS OLANAKLARINDAN DA BAHSEDER MİSİNİZ?
Uluslararası Final Üniversitesi ticari bir anlayışla kurulmadığı gibi başarılı öğrencilere sağladığı burs olanaklarıyla kolaylıklar da sağlamaktadır. Eğitim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ile Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülteleri 19.500 TL, diğer fakültelerimiz ise 17.500 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Burs olanakları ise iki ana başlıkta toplanabilir. ÖSYM Yükseköğretim ve Kontenjanları Kılavuzundan tercih döneminde %100 ve %50 burslu bölümleri tercih ederek, bu tercihlerine yerleştirilen öğrencilere karşılıksız olarak verilen burslar ile şehit çocuklarına, branşlarında üstün başarı gösteren ve başarılı olduklarını belgeleyen milli ve üst düzey sporculara burslarımız mevcuttur. Türkiye’nin seçkin eğitim kurumlarına özel burslar ve indirimlerimiz mevcuttur.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.