banner
banner
banner

Üniversiteler teknoloji yatırımlarıyla fark ediliyor




Eğitim yöneticileri, Blackboard öncülüğünde Genç Üniversiteler Konferası’nda bir araya geldiler. Y ve Z nesil öğrenciler için tasarlanan eğitim sistemlerinin tartışıldığı konferansta, Blackboard Türkiye Ülke Müdürü Emrah Dilsizoğlu, üniversitelerin teknoloji yatırımları ve ileriye dönük vizyonlarının, bugün öğrencilerin seçim süreçlerinde etkili bir unsur olduğuna dikkat çekti.

universite_konferans1997 yılında ABD’de kurulan Blackboard 115 ülkede, 31 binden fazla kuruma hizmet veriyor. Türkçe dahil 21 dilde servis sunan Blackboard çözümlerini bugün dünyanın en iyi üniversitelerin listesinde yer alan üniversitelerin %75’inden fazlası ve Türkiye’den 13 üniversite kullanıyor. Yeni nesil eğitim, e-eğitim ve eğitim projeleri şirketi Blackboard’un bu yıl üçüncü kez düzenlediği Üniversite Liderleri Forumu’nun odak noktası Genç Üniversitelerdi. Eğitim kurumlarının karşılaştığı zorlukları ve fırsatları ele alan, genç üniversiteler için liderlik zorlukları, vizyonlarını hayata geçirme, rekabetçilik ve sürdürülebilirlik, teknolojiyle entegre yeni nesil eğitim metotları eşliğinde eğitimde dönüşümü ele aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Blackboard Türkiye Ülke Müdürü Emrah Dilsizoğlu yaptı. Emrah Dilsizoğlu, Genç Üniversiteler Konferansı’nın, üniversite liderlerinin aktif katılımcı olmaları, öğrenmeleri ve kendi tecrübelerini paylaşmaları için bir platform sunmayı hedeflediğini söyledi. Türkiye’de pek çok genç üniversitenin olduğunu belirten Dilsizoğlu, “Ülkemizde son 22 senede 146 Üniversite kuruldu. İstanbul’da bugün 53 üniversite var bunların 38’i vakıf üniversitesidir. 2014’te 2 milyon Türk öğrenci liseden mezun oldu. Yeni kurulan eğitim kurumları itibarlarını kazanmak, öğrenci sayılarını ve öğrenimin kalitelerini artırmak için yüz yılları geride bırakmamış olabilirler yine de kendilerini farklılaştırmak, yeni ve modern global elit olmak için uğraşmaya devam etmekle yükümlüler. Üniversitelerin teknoloji yatırımları ve ileriye dönük vizyonları bugün öğrencilerin seçim süreçlerinde etkili bir unsurdur” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE LİDERLERİNE İHTİYACIMIZ VAR

Kullanıcı deneyimlerine ve başarı hikayelerinin de yer aldığı etkinlikte Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Tufan Adıgüzel yakın zaman e-öğrenme trendlerinden bahsetti. Doç. Dr. Tufan Adıgüzel, e-öğrenme trendlerini, oyunlaştırma, bir geri bildirim mekanizması olarak büyük veri, sürdürülebilir uyarlama, öğrenciye duyarlı bir sistem olarak adlandırarak, “Biz deneyimleri topluyoruz, sistemi buna göre oluşturuyoruz. Ayrıca yüksek öğretimde kolayca hazırlanabilen, bilişsel yükü daha hafif olan, mini öğrenme paketleri talep ediliyor” dedi. “Değişimin önemli elemanları kişiler, kültür, süreç ve teknolojidir” diyen Doç. Dr. Adıgüzel, tek başına teknolojinin yeterli olmadığını, hem stratejiyi destekleyen bir teknoloji hem de onu sürdürülebilir kılan üniversite liderlerine ihtiyacımız olduğunu sözlerine ekledi.

Eğitimde en son yenilik olarak adlandırılan Flipped Learning modeliyle dönüşümlerini ve elde ettikleri başarıları anlatan MEF Üniversitesi Mükemmeliyetçilik Merkezi Direktörü Dr. Caroline Fell Kurban, “Birçoğumuz eğitimde Flipped Learning terimini yeni yeni duymaya başlasa da, pedagojik bir metot olarak bugünün Y nesil öğrencileri ve geleceğin Z nesillerinin eğitimi için ortaya çıkmış bir eğitim modelidir. Bu model 900 yıllık geleneksel üniversite eğitim sisteminin geride bırakılmasına sebep olmuştur. Bugün yeni nesil öğrencileri arkadaşlarıyla iletişim kurduğu gibi dersleriyle ve eğitmenleriyle de iletişim kurmalarını sağlamalıyız” dedi.

Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi (KOLT) Eğitim Yöneticileri Ozan Varlı ve Ferhat Çağan ise, “Koç Üniversitesi, Blackboard ana sponsorluğunda ilk kez geçtiğimiz yıl lansmanı yapılan ve Türkiye’den sadece 7 Üniversitenin yer aldığı Times Higher Education BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler Sıralamasına girdi. Genç bir üniversite olarak doğru araçlar ve uygulamalarla kampüs içi ve dışı öğrenmeyi desteklemek, öncelikleri ve hedefleri ileriye yönelik belirlemek ve bir ekosistem olmak üzere hareket ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.