banner

Dünya 90 saniyelik bu filmi konuşuyor
Teknoloji şirketi IBM'deki bilimadamları, atomları bakır bir yüzeyde tek tek hareket ettirerek dünyanın en 'küçük' filmini yarattılar. Bir Çocuk ve Atomu adlı 90 saniye süren film 242 kareden oluşuyor.

IBM tarafından yapılan "Bir Çocuk ve Atomu" adlı animasyon film, bir düzine atomun, 'tarayıcı tünel mikroskobu' olarak adlandırılan cihazın küçük iğnesiyle manipüle edilmesiyle hazırlandı.

Filmin her bir karesi o kadar küçük ki, insan saçının bir telinin kalınlığına ulaşması için yaklaşık bin kareyi yan yana koymak gerekiyor.

Bilimadamlarının sadece atomları kullanarak elde ettikleri bu hassas denge Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da onaylandı.

Bu çalışma, IBM'in, tek bir atoma dayanan gelecek-kuşak veri depolama sistemi çalışmalarının bir aşaması olarak görülüyor.

Bir Çocuk ve Atomu adlı yeni film için, IBM'in icat ettiği ve sistemi kuran bilimadamlarına 1986 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandıran 'tarayıcı tünel mikroskobu' kullanıldı.

Cihaz, elektrik yüklü çok sivri metal bir iğnenin kullanılan yüzey üzerinden geçirilmesiyle çalışıyor. İğnenin ucu yüzey üzerindeki örneklere yaklaştırıldığında, yüklenen elektrik, 'tünelleme' olarak adlandırılan bir etki yaratıyor.

90 saniyelik filmi oluşturan 242 kare, temel olarak, bu tünellemenin yarattığı etkiyle hareketlenen atomların bir haritası. Filmde bir çocuk, tek bir atomun oluşturduğu topuyla oynarken, dans ederken ve bir trambolinde zıplarken görülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.