banner
banner
banner

TÜBİTAK ABD'de kuluçka merkezi açıyor
TÜBİTAK Marmara Teknokent liderliğinde kurulan 16 Teknopark'tan oluşan Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun, Amerika Birleşik Devletleri’nde kuracağı kuluçka merkezinin basın lansmanı gerçekleştirildi.

ahmet_ergin_tubitakKOSGEB’in "Uluslararası Kuluçka Merkezi Destek Programı" kapsamında kurulan Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun ABD'de kuracağı kuluçka merkezinin, TÜBİTAK Marmara Teknokent Teknoloji Serbest Bölgesi’nde düzenlenen lansmanına, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek ve 16 teknopark yöneticisi katıldı. Toplantıda, ABD'nin San Francisco şehrinde açılacak olan kuluçka merkezi hakkında teknik bilgiler aktarıldı, teknopark yöneticileri birer sunum gerçekleştirdi.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, KOSGEB'in kuluçka merkezlerinin yurt dışına açılım yapmasıyla ilgili bir çağrısı üzerine, Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun kurulduğunu söyledi. Ergin, her bir tekonoparkın, her bir teknoloji transferi ofisinin ayrı ayrı girişimde bulunması yerine, Anadolu Birliği Konsorsiyumu'nun birliktelik oluşturup, yurt dışındaki atılacak adımların, Türkiye için daha yararlı olacağını belirtti.
Kuluçka merkezlerinin basın lansmanı toplantısında bir araya gelen 16 teknopark ve üniversite yöneticilerinin, TÜBİTAK Marmara Teknopark AŞ adı altında bir konsorsiyumunun son aşamasını gerçekleştirdiğini dile getiren Ergin, "Kurulacak kuluçka merkezleri ABD veya başka ülkelerde olabilir ama ilk hedefimiz ABD. Teknoparktaki girişimcilerimizin yurt dışındaki finansman kaynaklarıyla, yatırımcılarla buluşturmak için birlikteliğimizi imza altına aldık. İnşallah KOSGEB'in sonuçları açıklandığında daha güzel bir birliktelikle yolumuza devam edeceğiz. Eğer KOSGEB'den destek alınamasa dahi bu konsorsiyum, bugün burada iradesini koyarak yurt dışında yine de bir kuluçka merkezi açmaya dair kararlılığını da ifade etmiş oldu." şeklinde konuştu.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.