banner

Dünya Eğitim Robotları Yarışması’na Türk öğrenciler damga vurdu
Konyalı öğrenciler, Dünya Eğitim Robotları Yarışması’nda Türkiye’ye birinciliği getirdi.

san_lab_werDünya genelinde 500 binden fazla öğrencinin katıldığı, bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Dünya Eğitim Robotları Yarışması’na (WER),Türk öğrenciler damgasını vurdu. ABD, Çin, İngiltere, Meksika gibi robotik alanında öncü ülkelerden deneyimli yarışmacıların katıldığı, öğrencilerin robotik ve yazılım yeteneklerini gösterdiği yarışmada Konya’dan katılan Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu öğrencileri “Dünya Birincisi” oldu.

Kökeni 1994 yılına dayanan, WER adıyla onuncu yılına giren,3 ila 18 yaş arası öğrencilerin katıldığı dünyanın en büyük robot yarış platformu Dünya Eğitim Robotları Yarışması’na (WER), WER Virtual konsepti ile bu yıl her öğrencinin kendi ülkesinden katılımına imkân verildi. Öğrencilerin yapay zekâ ve robotik teknolojiler üzerine yarıştığı etkinlikte; Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu öğrencileri tasarladıkları robot ve robotkolları ile gerçekleştirdikleri görevler doğrultusunda dünya birinciliğini kazandı. Konyalı öğrenciler yarışmadaki görevlerin yüzde 80’ini başarı ile gerçekleştirerek en yüksek görev tamamlama oranını elde etti. Öğrenciler, görev tamamlama oranının yanı sıra görev tamamlama hızı bakımından da ilkokul ve ortaokul rakiplerinden daha iyi süreye ulaştı.

Dünya birinciliğini Türkiye’ye getirdiler
Üç ayrı görev için bir adet robot ve en az üç adet robot kolunun tasarlanmasını kapsayan WER’de diğer yarışmalardan farklı olarak, görevler yarışma günü açıklanıyor. Öğretmenleri olmadan mücadele eden öğrenciler, hiçbir yardım almaksızın tasarım ve kodlama alanlarındaki becerilerini sergileme fırsatı buluyor. Bu şartlar altında yarışmaya katılan Konya Selçuklu’dan Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu öğrencileri; canlı yayın, sınırlı süre baskısına rağmen üstün başarı ile dünya birinciliğini Türkiye’ye getirdi.

“Ulusal ve küresel anlamda üstümüze düşeni yapacağız”
Elde edilen başarıyla ilgili açıklamalarda bulunan SANLAB Kurucusu ve WER Türkiye Başkanı Salih Kükrek, “Türkiye 2018 yılından bu yana Dünya Eğitim Robotları Yarışması’na (WER) katılıyor ve önemli başarılara imza atıyor.Daha önce, WER 2018 Dünya Şampiyona katılan Bedir Kız Kuran Kursu takımımız “En Gözde Takım” ödülünü kazanırken, WER 2019 Dünya Şampiyonası’nda da Karatay İzzet Bezirci İlkokulu takımımız dünya üçüncüsü oldu. Robotik alanında Türkiye’nin başarısı giderek yükseliyor. WER 2021 Virtual Şampiyonası’nda Selçuklu Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu dünya birincisi oldu. Yarışmada birinci olan okulumuza, öğrenci ve öğretmenlerimize emekleri için teşekkür ederim. Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu, dünya çapındaki bu ödül ile robotik laboratuvarı ve bilim eğitimi çalışmaları bakımından da örnek alınması gereken bir okul olduğunu kanıtladı. SANLAB olarak, robotik ve yazılım teknolojilerinin ülkemizde gelişmesi ve çocuklar arasında yeterli ilgiyi görebilmesi için ulusal ve küresel anlamda üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

WER Türkiye Yarışması Ekim’de
Kükrek sözlerini şöyle tamamladı: “WER Organizasyon Komitesi ve SANLAB arasında, WER Türkiye yarışmalarının başlatılması ve yarışmanın 2021 Ekim ayında Türkiye’de yapılması üzerinde mutabakata vardık. WER Türkiye Uluslararası Kupası için tüm dünya milletlerini Konya’ya davet ettik. ABD, Çin, İngiltere, Meksika ve daha nice ülkede “Teknolojinin Şeb-i Arus'u” olarak nitelendirilen yarışma için geri sayım başladı. Ayrıca çevrimiçi yapılan WER’in, pandemi süresince uluslararası düzeyde periyodik tekrarlanmasını planlıyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen uluslararası robot yarışması ile Türkiye’yi, dünya robotik teknolojiler liginde en üst sıralara taşımayı hedefliyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.