banner

Memura teklif edilen zam oranları açıklandı
Hükümet, memura 2014 Ocak ve Temmuz aylarında % 3+3, 2015 Ocak ve Temmuz'da da % 3+3 oranında artış teklif etti.

Yaklaşık 2,6 milyon memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren ve memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda devam edildi.

Görüşmelere, kamu işveren heyetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu görevlileri sendikaları heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, başkanlık yaptı.

Hizmet kollarının tekliflerinin değerlendirilmesiyle başlayan görüşmelerde, hükümet 2014 ve 2015'in ilk ve ikinci altı aylık dönemleri için 3+3 zam veya 2014 yılı için taban aylığı tutarında 100 lira brüt artış yapılması, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3+3 oranında artış yapılması teklifinde bulundu.

Görüşmelerin ardından, Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen, gazetecilere hükümetin teklifini değerlendirdi.

Bakan Çelik ile iki gün önce yaptıkları görüşmede taban aylığını öne çıkarttıklarını belirten Gündoğdu, 2014 yılı için önerdikleri 6+6 zammı rafa kaldırarak taban aylığa 250 lira zam yapılmasını önerdiklerini bildirdi.

Bu önerilerine hükümetin 100 lira teklifte bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu tekliflerin tek iyi yanı, emeklilerin mağduriyetini dikkate alma gayretinin oluşu, öğretmenlerin ve 4/C'lilerin mağdur olduğu gerçeğinin görülmesi, yüzdelik zam yerine taban aylığa zam yapılarak bütün çalışanların emekli ikramiyesinin de artacak olması. Bu öneri, bu teklifin müzakere edilebilir olmasından öteye geçen bir öneri değil. Çünkü rakamlar kabul edilemez. Alanlar itibarıyla sıkıntıyı görmüş bir devlet aklı var ama bu sıkıntılı alanlara dair teklifler asla kabul edilebilir değil."

Bakanlarımız ekonomi iyiye gidiyor diyor ama bu teklifler iyiye giden bir ekonominin teklifleri değil"  ifadesini kullanan Gündoğdu, şöyle konuştu:

"4/C'liler ne işçi ne de memur durumunda. 4/C'liler ile ilgili isteğimiz kadrodur. Aile ve çocuk yardımından yararlanamıyorlar. Hepsi 23 bin kişi. 4/C'liler bayram ettirecek tek teklif, kadroya geçirilmeleridir. Kadro verilmesi Meclis'in işi, bunu biliyoruz. Kadro talebimizden vazgeçmemek üzere, 4/C'liler kadroya geçirilinceye kadar eş ve çocuk yardımı ile 400 lira da seyyanen zam verilmesini istiyoruz. 300 bin kişiyi kadroyla kucaklayan devletimizin 23 bin kişiyi de kucaklamasını bekliyoruz. Sayın bakana buradan çağrımız: Alanlara davetiye çıkartan teklif değil beklentileri karşılayan teklifle gelmesi."

Gündoğdu, görüşmelerin yarın saat 13'00'e kadar imza atabilecek bir rakam gelmesi halinde anlaşmaya dönüşebileceğini sözlerine ekledi

Türkiye Kamu-Sen'den eylem birliği çağrısı

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk da beklemedikleri bir zam teklifiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Koncuk, toplu sözleşme görüşmelerinin 20 milyon kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayarak, kamu emekçilerinin alım gücünün düşük olduğunu ve hükümetin 3+3 teklifle karşılarına gelmelerinin kabul edilecek bir durum olmadığını ifade etti.

Öğretmenlerin, 2 yıldır ek ödemelerinin arttırılmasını beklediklerine işaret eden Koncuk, "Bu yaklaşık 800 bin öğretmenle dalga geçmek gibi bir rakamdır. 40+40 zam teklif edilmesi öğretmenlere, doğrudan doğruya dalga geçmek anlamı taşır. Bu rakamın tüm öğretmenler bakımından en az 300 lira olması demektedir" diye konuştu.

Koncuk, teklifin bayramdan sonra tekrar revize edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, 3 konfederasyona da eylem birliği çağrısında bulunduklarını dile getirdi.

4+4 yerine 3 bin 600 ek gösterge

KESK Başkanı Özgen ise hükümetin, kamu emekçilerinin haklarını gasbetmeye yönelik bir karar verdiğini ileri sürerek, "Bu yüzdelik artışlar mevcut sistem içerisinde kamu artışlarını yoksulluğa ve köleliğe götüren artışlardır. Biz kendi hakkımızı, alın terimizi, 2014 ve 2015 bütçesine mevcut büyüme oranında refah oranında payımızı istiyoruz, istemeye devam edeceğiz" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.