banner
banner
banner

Eskişehir eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Eğitim alanında yapılan yatırımlar Eskişehir'i daha iyi noktalara taşımaktadır. Bugün Eskişehir'de 621 okulda, 5 bin 322 derslikte, 132 bin 798 öğrencimiz öğrenim görüyor. Öğretmen sayımız 9 bine yaklaştı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 25, ortaöğretimde 27, mesleki ve teknik eğitimde 35'dir. Bu rakamlar Türkiye ortalamalarının oldukça üzerindedir" diye konuştu.

Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü dolayısıyla Vilayet Meydanı'nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Garnizon Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Avcı, etkinlikte yaptığı konuşmada, 91 yıl önce atalarımızın canlarını feda ederek başlattıkları büyük savaşın meyvelerini 2 Eylül 1922'de Eskişehir'i geri alarak elde ettiklerini söyledi. 

İnönü Savaşları ile değerlendirildiğinde Kurtuluş Savaşı'nın 5 büyük meydan muharebesinden 3'ünün Eskişehir’de gerçekleştiğini belirten Avcı, bu yönüyle bakıldığında Eskişehir'in Kurtuluş Savaşı'nın en önemli aktörü konumunda olduğunu kaydetti.

Avcı, sahip olduğu jeopolitik önem ve şehirden geçen demiryolu sebebiyle önce İngilizlerin sonrasında Yunanlıların işgaline uğrayan Eskişehir'in savaş süresince mutlaka elde tutulması gereken bir konumda görüldüğünü anlatarak, şöyle konuştu:

"Anadolu'nun kavşak noktası ve Ankara'ya ilerlemek isteyen düşman için en önemli hedef olarak görülen Eskişehir, sahip olduğu bu önem nispetinde yıpratılmış, yakılmış ve yıkılmıştır. Çok şükür ki o günler geride kaldı. Cumhuriyet öncesi tarıma dayalı bir ekonomisi olan Eskişehir bugün artık Türk sanayinin örnek gösterilen merkezlerinden biri haline gelmiştir. Eskişehir sanayisinin genel hatlarıyla ulaştığı noktaya baktığımızda, 2012 yılı toplam cirosunun 6 milyar 200 milyon dolara, ihracat toplamının 1 milyar 800 milyon dolara ve toplam çalışan sayısının ise 47 bin kişiye ulaştığını görmekteyiz. Eskişehir, şehirleşme oranı, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ve sanayi iş kolunda çalışanların toplam istihdama oranlan bakımından Türkiye ortalamalarının üstünde yer alan illerimizdendir. Türkiye'nin tek uçak motor fabrikası ile dizel lokomotif motoru üreten fabrikaları Eskişehir'de bulunmaktadır. Yine dünyanın en yüksek kapasiteli buzdolabı ve kompresör fabrikası Eskişehir'dedir. Bunların yanında tarım, gıda, tekstil, madencilik gibi alanlarda Türkiye'nin yüz akı birçok işletme Eskişehir'de bulunmaktadır."

"Eğitim alanında yapılan yatırımlar Eskişehir’i daha iyi noktalara taşımaktadır"

Eskişehir'in aynı zamanda eğitim kenti olduğunu anlatan Avcı, "Eğitim alanında yapılan yatırımlar Eskişehir'i daha iyi noktalara taşımaktadır. Bugün Eskişehir'de 621 okulda, 5 bin 322 derslikte, 132 bin 798 öğrencimiz öğrenim görüyor. Öğretmen sayımız 9 bine yaklaştı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 25, ortaöğretimde 27, mesleki ve teknik eğitimde 35'dir. Bu rakamlar Türkiye ortalamalarının oldukça üzerindedir" diye konuştu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de Eskişehir halkının Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadelenin tarihin altın sayfalarında yerini aldığını vurguladı.

Tören, Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Grubu'nun gösterileriyle sona erdi.

Etkinliğe, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca, Ülker Can, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ile bazı siyasi partilerin il başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.