banner

Bekir Bozdağ’dan flaş ODTÜ açıklaması
ODTÜ'de başörtülü öğrencilerle ODTÜ’lü öğrenciler arasında yaşanlara ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan da bir açıklama geldi.

Eğitimtercihi- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ODTÜ’de yaşanan başörtüsü gerginliği ile ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan çirkin müdahale, eğitim hakkının engellenmesidir. ODTÜ yönetimi, bu tür çirkinliklere izin vermemelidir. Eğitim, bir insan hakkıdır. Hiç bir kimse/güç, bu hakkı engelleyemez” açıklamasında bulundu.

Bozdağ şu açıklamayı yaptı;

“ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan çirkin müdahale, eğitim hakkının engellenmesidir. ODTÜ yönetimi, bu tür çirkinliklere izin vermemelidir. Eğitim, bir insan hakkıdır. Hiç bir kimse/güç, bu hakkı engelleyemez. İnsan olan, demokrat olan ve insan hakları diyen de aksini savunamaz. Ayrıca bilinmeli ki hukuka aykırı bir davranışla eğitim ve öğretim hakkının kullanılmasını engellemek, suçtur(TCK.m.112).”

MHP’den yapılan ODTÜ açıklaması ise şöyle;

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da, "Türkiye, 21. yüzyılı yaşarken, bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması hiçbir şekilde kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırı olayıyla ilgili, "Türkiye, 21. yüzyılı yaşarken, bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması hiçbir şekilde kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

Şandır, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu yanıtladı.

ODTÜ'deki olayla ilgili "Doğru olmamıştır" ifadesini kullanan Şandır, "Türkiye, 21. yüzyılı yaşarken, bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması hiçbir şekilde kabul edilemez. Artık bunları aşmamız gerekiyor. ODTÜ gibi güzide bir üniversitede bunların yaşanmasını istisna olarak görmek istiyoruz. İnşallah tekerrür etmez" dedi.

Şandır, "Terör örgütünün çekilme sürecini durdurduğunu, PKK'lıların geri döneceğini açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Körle yatan şaşı kalkar. MHP olarak ilk günden bu yana PKK ile yürütülen bu görüşmelerin Türkiye'nin hayrına olmayacağını ısrarla söyledik. Kanın durması, gözyaşının dinmesi adına PKK ile yapılan müzakerelerin bir sonuç getirmeyeceğini, hayır getirmeyeceğini, barış dedikleri hadisenin kalıcı olmayacağını söyledik. Şimdi görülmektedir ki PKK militanları koca Türkiye devletini tehdit etmektedir. Bunun sorumlusu AKP iktidarıdır. Şimdi bunun hesabını millete vermek durumundalar."

AK Parti Malatya Milletvekili Öznür Çalık da ODTÜ'deki olayla ilgili olarak, "Demokrasi mücadelesi verdiklerini söyleyen insanların yaptığı bu hareketi şiddetle kınıyorum" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.