banner

CHP'nin 4+4+4 anketinin gizli yanları
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun zorunlu temel eğitim yasasının görüşüldüğü günlerde kamu oyuna açıkladığı ankette 12 yıllık kademeli eğitime yüzde 73.9 destek çıkınca bu bölümler gizlendi. Ankete göre CHP tabanı da sisteme yüzde 62.8'le destek veriyor.

CHP'nin gizlediği 4+4+4 anketi!CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 8 yıllık kesintisiz eğitim modelini savunmak için hazırlattığı anketten 12 yıllık zorunlu eğitime destek çıktı. CHP yönetimi ‘sakıncalı' bulduğu anketi gizledi. Kılıçdaroğlu'nun “vatandaşın yüzde 91,1'inin 4+4+4 düzenlemesinden yeteri kadar haberdar olmadığı” bilgisini verdiği ancak tamamını açıklamadığı CHP anketinin gizlenen bölümlerini STAR ele geçirdi.

CHP'nin İnfo Araştırma'ya 2-5 Mart 2012'de yaptırdığı “Güncel Konular İle İlgili Algılar” başlıklı ankette vatandaşa “Zorunlu eğitim süresinin arttırılarak 12 yıla çıkarılması gerekir' cümlesine katılıyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

Yüzde 65,2 gibi geniş bir kesim “Evet katılıyorum” derken, sadece yüzde 34,8 “Hayır katılmıyorum” cevabını verdi.

Sorularda ‘kesintisiz' ifadesi yer almadı iddiası

Araştırmanın sonuç raporunda, “Katılımcıların, yaklaşık 2/3'ü zorunlu eğitim süresinin arttırılarak 12 yıla çıkarılması gerekliliğine inanmaktadır” denildi.

Siyasi tercihlerin de sorulduğu ankette AK Parti'yi desteklediğini belirtenlerin yüzde 73,9'u 12 yıllık eğitim düzenlemesine destek verirken, CHP'ye oy verdiğini belirtenlerin yüzde 62,8'inin, MHP'ye oy verenlerin yüzde 69'unun zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılması gerektiğini düşündüğü ortaya çıktı.

Meclis'te görüşülen kanun teklifinde zorunlu eğitimin 4 yıla düşürülmesi gibi bir düzenleme yer almazken, CHP'nin yaptırdığı ankette “Sizce 8 yıllık zorunlu eğitim süresi azaltılarak 4 yıla indirilmeli midir?” sorusuna yüzde 85,5 “Hayır” derken, yüzde 14,5 “Evet” dedi.

Katılımcılara “8 yıllık zorunlu ilköğretim uygulamasını yararlı buluyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Soruda eğitimin “kesintisiz” olduğu ifadesi yer almazken, yüzde 85,3 gibi büyük bir oranda “Evet” cevabı çıktı.

Olmayan uygulamalar soruldu iddiası

4+4+4 şeklindeki 12 yıllık kesintili düzenleme getiren teklifte böyle bir uygulama yer almamasına rağmen, ankette “ Kız çocuklarının 10 yaşından sonra okulu terk etmesi sizce uygun mudur?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 97,7'si “Hayır uygun değildir” dedi.

TBMM'deki Komisyonda kabul edilen teklif ise, kız ve erkek tüm öğrencilerin 12 yıl zorunlu eğitime tabi tutulup ortalama 18 yaşına kadar zorunlu eğitim içinde tutulmasını öngörüyor.

En acil çözülmesi gereken sorun işsizlik

“Türkiye'nin acil çözülmesi gereken en önemli üç sorunu nedir?” sorusuna yüzde 52,8 ile en fazla verilen cevap “işsizlik” oldu. Yüzde 27,8 ile “eğitim” ikinci sorun, yüzde 17,1 ile “ekonomi” üçüncü sorun, yüzde 11,4 ile “sağlık” dördüncü sorun, yüzde 8,7 ile “terör” beşinci en önemli sorun çıktı.

Terör sorunun Aralıkta yüzde 31,8 ile, Ocak ayında yüzde 29,1 ile ikinci sırada çıkmıştı. Anketin, 12 yıllık düzenlemeye destek veren bölümlerinin basına açıklanması dikkat çekti. CHP yönetiminin anketin özellikle 12 yıllık eğitime yüksek desteği gösteren bölümleri gizli tutma kararı aldığı öğrenildi.

‘Doğru bildiğimizden şaşmayız’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tekmelerin olduğu bir TBMM'de, düşüncelerin askıya alındığı, kaba kuvvetin, orman kanununun geçerli olduğu anlamına geldiğini ileri sürdü.

Partisinin grup konuşmasında önceki günkü Eğitim komisyonu'na yaşanan arbedenin sorumlusu olarak AK Parti'yi gösteren Kılıçdaroğlu, ‘'Komisyonda hangi AKP milletvekiline yumruk attık, boğazını sıktık, ‘konuşma' dedik” diye sordu. Kılıçdaroğlu, eğitimi 4 artı 4 artı 4 şeklinde, 12 yıla çıkaran kanun teklifine ilişkin bir toplantı yaptıkları esnada kendisine telefonla ulaşanlan Meclis'teki arbedeyi haber verdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu arbedede partisinin milletvekillerinin darbedildiğini savundu. Kılıçdaroğlu partisinin ve vekillerini doğru bildiklerini tüm ülkede ısrarla anlatmaya devam edeceklerini de kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, ‘'Bir hafta boyunca onların orada oturmaları meşru muydu?'' dediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bir milletvekilinin en doğal hakkı, komisyonda konuşmasıdır. bunu nasıl bilmezsiniz'' diye konuştu.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.