banner

LİSELİLER, 4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİNİ PROTESTO ETTİ
Kendilerine Devrimci Liseliler (Devlis) adını veren bir grup lise öğrencisi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptıkları eylemle 4+4+4 eğitim sistemini protesto etti.
devrimci_liselilerYaklaşık 20 öğrenci, saat 15.00 sıralarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı. "Parasız, eşit, bilimsel, ana dilde eğitim" şeklinde slogan atan öğrenciler, açtıkları pankartlarla yeni eğitim sistemini protesto etti. Öğrenciler adına yapılan açıklamada, "4+4+4 eşit değildir 12'ye. Eğitimi 12 yıl kesintisiz olacakmış gibi sunarak esasında ise 4 senelik dilimlere ayırarak zorunlu eğitim kavramını sildirmektedir bu sistem. Kız çocuklarının ilk 4 seneden sonra eve kapanmalarını sağlamak, ya da küçük
yaşta küçük gelinler olmalarının önünü açmaktır bu sistem. Parası olmayanı okuldan uzaklaştırılmasını sağlamak, parası olana ise daha fazla ayrıcalık sağlamaktır bu sistem. Bu sistem dindar genlik diye ifade edilen gençlik tipolojisini oluşturma projesidir" denildi.
Grup, yapılan açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.