banner

Yaftacı öğretmene soruşturma
Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Küçükyayla köyünde sınıfında 'ş' harfini söyleyemeyen ilköğretim 2'nci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki D.K.'yı, boynuna "Şakir" yazılı bir kağıdı asarak evine gönderdiği öne sürülen öğretmen Ş.Ç. hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

KIRKLARELİ - Vize ilçesine bağlı 450 nüfuslu Küçükyayla köyünde oturan, fabrika işçisi R.K. ve ev kadını N.K. çifti, geçen hafta İlçe Jandarma Komutanlığı ve Vize Milli Eğitim Müdürlüğü'ne giderek, 8 yaşındaki kızlarının boynuna sınıfta 'Şakir' yazılı kağıt astığı için sınıf öğretmeni Ş.Ç. hakında şikayette bulundu. Bunun üzerine öğretmen hakkında savcılık adli, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de idari soruşturma başlattı.

Kızım rencide oldu
Kızının arkadaşları yanında rencide olduğunu ifade eden anne 37 yaşındaki N.K., "Geçen hafta Perşembe günü kızım okuldan boynunda 'Şakir' yazılı bir kağıtla geldi. Sorduğumda sınıfta 'ş' harfi içeren isimleri okuyamadığı için öğretmeninin boynuna astığını ve 'Öğrenmeden gelme' diyip eve yolladığını anlattı. Biz de öğretmenden şikayetçi olduk" dedi. Birleştirilmiş 1, 2 ve 3'üncü sınıfta okuyan 11 öğrencinin ders gördüğü Küçükyayla İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Ş.Ç. ise kağıdı çocuğun boynuna asmadığını, eve ödev olarak verdiğini söyledi.

Öğretmen Ş.Ç: "Vasat bir öğrenci"
Kendisi hakkında hem savcılığın hem de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün soruşturma başlattığını ve bu konuda ifade verdiğini anlatan Ş.Ç., şunları söyledi: "Okulda 1, 2 ve 3'ncü sınıflar aynı yerde eğitim görüyor. D.K. da konuşma güçlüğü var, vasat öğrenci. Okuyamadığı 'ş' harfini öğrenmesi için 'Şakir, Şule' gibi isimlerin yazılı olduğu kağıtları verdim ama boynuna asmadım. Onlara bu kağıtları ev ödevi olarak verdim. Asla boynuna asma olayı yok, ben 33 yıllık eğitimciyim. Kelime oyunu ile cümle öğretmeye çalışıyorum. Onlar da hakkımda şikayetçi olmuş. Ben de gerekli yerlere ifadelerimi verdim. Aileler arasında gurur yapıyorlar. Başarılı olmayan bir öğrenci için 'Başarılı' diyemem ki. Eğitimciyim her türlü role girerim. Yeri geldiğinde kendimiz de müsamerelerde görev alıyoruz. Öğretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Biz kağıtla kalemle uğraşıyoruz. Olanlara üzüldüm."

Müfettiş görevlendirildi
Ailenin şikayeti üzerine öğretmen hakkında idari soruşturma başlattıklarını belirten Vize İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tam, "Müfettiş görevlendirdik. Öğretmenimizin ifadesini alıp, köylülerle görüştü. Şu anda öğretmenimizi görevden alacak bir durum yok, görevine devam ediyor. Aile savcılığa da şikayet etmiş. Adli inceleme de devam ediyor" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.