banner
banner
banner

Başbakan’ın yurt açıklamasına CHP’den tepki
Başbakan Erdoğan’ın kızlı-erkekli öğrencilerin aynı evde kalmasına yönelik eleştirileri tepki çekti. CHP'li Toprak, "İsteyen istediği ile evde kalır" dedi.

Dün Başbakan  Erdoğan’ın Kızılcahamam toplantısında kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına denetim getireceklerini söylediği iddiaları üzerine Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili CHP ’li Binnaz Toprak açıklama yaptı.

AK Parti ’nin Kızılcahamam kampında bazı milletvekilleri illerindeki yurt sorununu dile getirerek çözüm istedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, illerdeki yurtlarla ilgili bilgi verdi. Bu sırada Başbakan Erdoğan, yurtların yetersizliğinden dolayı öğrencilerin çeşitli sıkıntılar yaşadığını söyledi. Erdoğan, sıkıntılara ve ”hoşa gitmeyen olaylara” örnek olarak bazı kız ve erkek öğrencilerin aynı evi paylaşmasını gösterdi. Başbakan, AK Parti’nin muhafazakâr-demokrat kimliğini hatırlatarak “Kız-erkek aynı evde kalınmasına alışık değiliz” dedi. Erdoğan, Bakan Kılıç’a yurt sorununun çözülmesi talimatını verdi.

‘Eve denetim yok’

Erdoğan’ın basına kapalı toplantıdaki sözleri bazı gazetelere, kız-erkek birlikte kalan öğrenci evlerinin “denetleneceği”, hatta Denizli Valisi Abdülkadir Demir’e kendi ilinde denetim yapması için talimat verdiği şeklinde yansıdı. Ancak Radikal’in ulaştığı kaynaklar Başbakan’ın “denetleme talimatı verdiği” yönündeki iddiaları doğrulamadı.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili CHP ’li Binnaz Toprak ise Erdoğan’ın verdiği “hoşa gitmeyen örnek”e tepki gösterdi. Yurt sorununun, üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarının başında geldiğinin altını çizen Toprak, sosyal devletin görevlerinden birinin de isteyen öğrencilerin barınması için yurtlar yapması olduğunu söyledi. Toprak, “Ancak bazı öğrenciler yurtlarda değil evlerde kalmayı tercih edebilir. Öğrencilerin kiminle ev arkadaşlığı yapacağına demokratik ülkelerde başbakanlar ve üniversite yönetimleri karışmaz” dedi. Artık Meclis’te başörtülü milletvekillerinin de olduğunu hatırlatan CHP’li Toprak, “İnsanların ne giyeceğine karışamayacağı gibi, nasıl bir yaşam süreceklerine de karışılamaz. Sonuçta bu öğrenciler 18 yaş üstü. Reşit olduklarından kendileri karar verebilmeli” ifadesini kullandı. Bu arada Başbakan’ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan, Twitter’dan dün şu açıklamayı yaptı: “Kayıtdışı ve denetim dışı ticaret yapan apartman türü bu yerler öğrenciler açısından da bir kısım sorunlar üretmektedir. Mesele budur. Ev, otel, yurt, pansiyon statüsünde olmayan, herhangi bir mevzuata ve kontrole de tabi olmayan bazı yerler öğrenci barındırmaktadır.”

Kaynak Radikal

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.