banner

Başbakan Erdoğan’dan dershanelere çağrı
Başbakan Erdoğan, okula dönüşecek dershanelere teşvik vereceklerini açıkladı. Erdoğan, dershanelerdeki tüm öğretmenleri de devlete alacaklarını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da katıldığı ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ etkinliğinde, kapatılması düşünülen dershanelerin sahiplerine destek önerisinde bulundu. Erdoğan, “Eğitim öğretime bir katkınız olsun istiyorsanız, size teşvik verelim, okullarınızı kurun. Size ucuz kredi verelim. Sizlere vergiden belli oranda muafiyet getirelim. Enerji harcamalarınızda muafiyet getirelim” dedi.

40 bin öğretmen müjdesi

Trabzon Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde dün düzenlenen etkinlikte konuşan Başbakan Erdoğan, öğretmen atamaları için müjde verdi. 11 yılda 400 bin öğretmen aldıklarını, şubat ayında buna 10 bin öğretmen daha ekleneceğini söyleyen Erdoğan, “Ağustosta 40 bin daha ekleyeceğiz. Çok öğretmen eksiğimiz var. Bazıları, ‘O zaman hepsini birden al’ diyor. Şu anda 126 bin öğretmen açığımız var. 126 bin öğretmeni aldığımız anda o zaman öğretmenimize vermemiz gereken zammı veremeyiz. O zaman oradan kısacağız, çok düşük ücretlerle öğretmen çalıştıracağız. O da öğretmenlerimize haksızlık değil mi? Göreve yeni başlayan bir öğretmen 2002 yılında 470 lira ücret alırken Temmuz 2013 itibariyle bu yüzde 303 artışla 1894 liraya yükseldi” diye konuştu.

Son günlerin tartışma konusu dershanelere de değinen Erdoğan, dershanelerin okullara dönüştürülmesi projesinden geri adım atmayacaklarını tekrar vurguladı. Erdoğan şöyle devam etti: “Çocuklarımızın anaokulundan başlayarak, adeta yarış atına dönüştürüldüğü, üniversite bitinceye kadar hayattan koptukları bir sistem sağlıklı bir sistem değildir. Çocuklarımız oyun oynayamıyor, sohbet edemiyor, spor yapamıyor. Hafta 5 gün git gel okul, hafta sonu 2 gün git gel dershane. Anadolu ’da anneler, ‘Okullar varsa niye dershaneler var? Dershaneler varsa okullar niye var?’ diyor. ‘En düşük dershane ücreti 2 bin lira. Ayda ortalama 250 lira. Evimin kirası var, neyle geçineceğim? Ama vermek zorundayım’ diyor. Zannediyoruz ki herkes bu paraları rahat rahat ödüyor. Böyle bir şey yok. Dershaneye git, üniversite imkânlarından neticeyi al, ondan sonra da sırtına şöyle bir tişört giydir, bak ‘Bizim dershanenin başarılı öğrencisi’. Senin dershanenin başarılı öğrencisi değil, okulunun başarılı öğrencisi. Birbirimizi aldatmayalım, kandırmayalım.”

Sorunu geride bırakalım

Dershane sahiplerine de seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitim öğretimde bir katkınız olsun istiyorsanız, bir araya mı gelirsiniz, kendiniz mi, size teşvik verelim. Okullarınızı kurun” dedi. Ucuz kredi vereceklerini, vergide belli oranda muafiyet getireceklerini, enerji harcamalarında yine indirime gideceklerini belirten Erdoğan şunları söyledi. “Daha ne diyeceğiz, daha ne yapacağız. Benim elimde birikmiş öğretmen var diyorlar. Biz 40 yaşın üstündekini de alacağız.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.