banner

Eğitim reformu neden Bakanlar Kurulu’ndan geçmedi?
Ak Parti’nin getirdiği eğitim yasa teklifini eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, eğitim yasa teklifinin neden bakanlar kurulunda geçmediğini sordu.
gursel_tekinCHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Başkent'te Kastamonu Günleri' etkinliğini ziyaret etti. Tekin, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, CHP'nin Afganistan'da asker bulundurma konusundaki eleştirilerine tepki gösteren Tekin, AK Parti ve Arınç'ın 'hem iktidarı hem de muhalefeti götürmeye çalıştığını' belirten Tekin, "Yani nerede bir tepki varsa o tepkinin karşısında muhalefeti de götürmeye çalışıyorlar" dedi. Tutuklu gazeteciler ve Sivas davası ile ilgili açıklamaların buna örnek olduğunu belirten Tekin, şunları kaydetti:
"Sivas'la ilgili ya da tutuklu gazetecilerle ilgili timsah gözyaşları akıtmaya başlarlar. Medyada da arkadaşlarımızın hiçbiri sormaz Sayın Arınç'a, 'Siz Sivas'la ilgili gözyaşı döküyorsunuz ama CHP'nin 66 ve 67. maddenin TBMM'de değişmesine ilişkin teklifine bir şey söylemediniz ve reddettiniz. Çok basit bir şey varken niçin bunu reddediyor ve sonra gözyaşı döküyorsunuz?'. Gazetecilerle ilgili Sayın Başbakan daha 15 gün önce 'hiç tutuklu gazeteci yok' derken şimdi bakıyorum gazeteciler bırakılınca Sayın Arınç, Sayın Çelik ağlaşmaya başlıyorlar. O açıdan ne yazık ki çok ciddi görmüyorum. Bunlar çok ayıptır. Böyle toplumun önemli kesiminin tepkisinin önünde bir muhalefet havası içinde götürmeyi doğru bulmuyorum.  Her şeyden önce iktidar olduklarını ve bakan olduklarını unutmayacaklar."
Arınç'ın, muhalefetin Afganistan'la ilgili tepkisini 'siyasi rant sağlamak' olarak nitelendirdiğinin belirtilmesi üzerine ise "Rant deyince akla AKP gelir. İmar rantı, ihale rantı... Sayın Arınç rant kavramının ne olduğunu bilmiyorsa bir gün karşılıklı konuşuruz televizyonda. AKP deyince akla rant geliyor. CHP deyince akla rant gelmez" diye konuştu.
'MHP'nin Kur'an-ı Kerim eğitimi ve Peygamberimizin hayatının seçmeli ders olarak okutulması teklifini yapacak olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusu üzerine Tekin, eğitimin siyasilerin teklifiyle şekillenemeyeceğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde eğitim sistemi için Şura'lar yapıldığını belirten Tekin, "Senin YÖK Başkanın ne düşünür bu konuda? Eğitim Fakülteleri dekanları ne düşünür? Eğer ortada bir hastalık varsa hastalığın doktorları bunlar. Bunlarla bir konuştuğunuzda bu eğitim sisteminin bir kinle, bir nefretle alelacele önümüze geldiğini hepiniz çok net göreceksiniz ve kanun teklifi gelmeden yolda en az 4 kez değişti. Yarın ne olacağı belli değil. Bunlar ciddi işlerdir" diye konuştu.
Eğitim sistemi ile ilgili düzenlemenin hükümet tasarısı olarak getirilmemesine ilişkin eleştirisini de yineleyen Tekin, "Çok temel, çok önemli bir sorun niçin Bakanlar Kurulu'ndan geçmedi? Çünkü Bakanlar Kurulu bile hazmedebilecek durumda değildi" dedi. Asıl Sayın Arınç'a sormanız gereken sorular bunlar. Yoksa siyasi partiler herkes bir şey teklif edebilir. Ama bizim tekliflerimizle olacak şeyler değildir. Bu bilimsel bir olay. Bilim adamları gelecek, üniversiteler başta YÖK olmak üzere. Bu bilim yuvaları ne zaman konuşacak? Bugün konuşmayacaksa ne zaman konuşacak? Bu kadar önemli bir şey siyasetçilerin iki dudağı arasına bırakılmaz. Sizin adınıza ben Sayın Arınç'a soruyorum, niçin bu Bakanlar Kurulu'ndan geçmedi? Ona da uygun bir cevap verir herhalde diye düşünüyorum" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.