banner

Türk öğretmenlerden Suriyeli mülteci çocuklara destek
Suriye’de devam eden iç savaş binlerce Suriyeli’nin ülkesini terk etmesine neden oldu. Mültecilerin büyük bir kısmı Türkiye’ye sığındı. Mülteci çadırlarında yaşayan Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını Türk öğretmenler karşılıyor onlara çadırlarda okulsuzluğu hissettirmemeye çalışıyorlar.

Haberin videosu için tıklayın

suriyeli mültecilere öğretmenlerden destekSuriye halkı rejim karşıtı gösterilerle başlayan çatışma ve katliamların gölgesinde bir yılı geride bıraktı. Beşar Esad yanlısı güçlerin sivillere yönelik saldırılarından kaçan binlerce Suriyeli komşu ülkelere sığındı. Zor günler geçiren komşularına kucak açan ülkelerin başında yaklaşık 15 bin Suriyeliyi misafir eden Türkiye geliyor. Euronews muhabiri Bora Bayraktar, şiddetin masum kurbanları çocukların dünyasına ışık tutmak için Antakya Boynuyoğun mülteci kampını ziyaret etti. 1950 Suriyeli mültecinin ağırlandığı bu kampta hastane ve caminin yanı sıra bir de okul bulunuyor. Öğretmenler, hayatta kalabilmek için evlerini ve oyuncaklarını terk etmek zorunda kalan çocuklara geleceğe dair umut vermek istiyor: “ Burada gösterdiğimiz ilgi ve sevgi çocukların çizdiği resimlere çok iyi yansıyor. Sadece savaşı değil, buradaki etkinlikleri de çiziyorlar. Onlara güzel şeyler öğretmeye çalışıyoruz. Oyunları biraz farklı ama biz elimizden geldiğince en güzel oyunları oynatıyoruz.” Türk öğretmenleri eşliğinde eğitimlerine devam etmeye çalışan mülteci çocukların çizdikleri resimler yaşadıkları travmanın boyutlarını gözler önüne seriyor. Yaşları küçük olanlar beyaz kağıtlara hayal dünyalarını resmederken, yaşça daha büyük olanların resimlerinde yaşanılan şiddetin izlerini görmek mümkün.

(Euronews-Bora Bayraktar)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.