banner
banner
banner

SBS’de 103 değil 2 bin öğrenci etkilenir
8 Haziran 2013’te yapılan SBS’yi ‘yanlış değerlendirme’ yapıldığı gerekçesiyle yargıya taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Bakanlığın yanlış hesaplanan SBS sonuçlarından yalnızca 103 öğrenci etkilendi açıklamasına “103 değil, en az 2 bin olması gerekir” açıklamasında bulundu.

Yargıya taşınan SBS ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yeniden değerlendirme yaparak, 4 öğrencinin üst, 99’unun da alt tercihine yerleşme hakkı kazandığını açıkladı.

Hürriyet'ten Gönül Koca'nın haberine göre, 8 Haziran 2013’te yapılan SBS’yi ‘yanlış değerlendirme’ yapıldığı gerekçesiyle yargıya taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, SBS'de yeniden değerlendirme sonucunda 103 öğrencinin değil, en az 2 bin öğrencinin sonuçlarının etkelileneceğini belirtti. Ayaydın, “30 gün içinde kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadığı ve uygulanmadığı takdirde hem Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, hem de bu konudan sorumlu bürokratlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım” dedi. Konuyu sürekli dershanelerle, uzmanlarla görüştüğünü belirten Ayaydın, “Bunu ben değil uzmanlar söylüyor. Milli Eğitim Bakanlığı 1 milyon 200 bin öğrencinin velisinin aklıyla alay ediyor” diye konuştu. Ayaydın, şunları söyledi: “99 öğrencinin sıralaması düşüyorsa, 99’unun da yükseliyor demektir. Uzmanlarla yaptığım görüşmelere göre en az 2 bin öğrencinin yer değişikliği söz konusu. 2013 Kasım ayında ilk defa uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında yapılan sınavın puanlamalarında da hata olduğu gerekçesiyle dava açacağım. TEOG’da da 2 hata var. Kasım ayında yapılan sınava giren öğrencilere uygulanan Matematik ve Fen testinde soru iptalleri oldu. Bu sınava giremeyenler aralık ayında telafi sınavına katıldı. Ama orada soru iptali olmadı ve değerlendirmeler yapılırken kasım ayındaki sınavlarda 19, aralık ayındaki telafi sınavında ise 20 soru üzerinden değerlendirildi. Bu durumda kasım ayındaki sınava giren öğrenciler açısından hukuksuzluk ortaya çıktı. Bir de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olanların notları ‘0’ kabul edildi. Daha sonra bu düzeltildi ve Bakanlık, liseye girişte 5 dersin esas alınacağını söylüyor ama bu yönetmeliğe aykırıdır. Öğrencilerin mağdur olmaması için puanların yeniden hesaplanması gerekiyor. Çalışmalarımız sürüyor.”

Kaynak Hürriyet

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.