banner
banner

Genelkurmaylık'tan, askeri lise sınavı açıklaması
Genelkurmay, "Abiler askeri liselere giriş sorularını dağıttı" iddiaları üzerine açıklama yaparak sınavları ÖSYM'nin yaptığını ve Genelkurmay'ın sınav sürecine dahil olmadığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığından, ÖSYM ile 2002'den itibaren her yıl yapılan protokol gereği askeri okulların tamamına yönelik sınavların ÖSYM tarafından merkezi olarak yapıldığı, Genelkurmay Başkanlığının bu süreçte soruların hazırlanmasına, içeriğine, soru kitapçıklarının basımına ve imtihan günü sınavların yapılmasına müdahil olmadığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada,  bazı basın yayın organlarında "Abiler Askeri Liselere Giriş Sorularını Dağıttı" ve "Askeri Casusluk" başlıkları haberlerin yayımlandığı belirtildi.

Söz konusu haberlerde "askeri liselere giriş sınavlarına ait soruların sınav öncesinde öğrencilere verildiği" iddialarının yer aldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

" Genelkurmay Başkanlığı ile ÖSYM arasında 2002'den itibaren her yıl yapılan protokol gereği, askeri okulların tamamına yönelik olarak sınavlar ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır.Genelkurmay Başkanlığı bu sürece yönelik olarak, soruların hazırlanmasına, soruların içeriğine, soru kitapçıklarının basılmasına ve imtihan günü sınavların yapılmasına müdahil olmamaktadır.

ÖSYM tarafından değerlendirilen sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklanmakta, kazananların listesi (asil ve yedek liste olarak) gönderilmekte ve Türk Silahlı Kuvvetleri bu safhadan itibaren devreye girerek kazanan kişilere mülakat ve spor testi uygulamaktadır."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.