banner

Fatih'in Madalyonu'na paha biçilemiyor!
Fatih Sultan Mehmet'in portresinin bulunduğu ''çok nadir'' niteliğindeki bronz madalyon, 300 ile 400 bin sterlin (840 bin-1 milyon 120 bin lira) arasındaki tahmini bedelle müzayedeye çıktı.

Fatih Sultan Mehmet'in portresinin bulunduğu ''çok nadir'' niteliğindeki bronz madalyonÜzerinde ''Büyük Hükümdar ve Büyük Sultan Mehmet'' ifadesi bulunan eser, 25 Nisan'da Londra'daki müzayedeyle satışa sunulacak. Baldwin's Müzayede Evinin internet sitesinde yer alan ilanda, ''çok nadir'' niteliğinde olan madalyonun 1432 ila 1466 yılları arasında yaşamış İtalyan heykeltıraş Pietro da Milano tarafından yapıldığına yer veriliyor. Bir yüzünde Fatih Sultan Mehmet'in bronz üzerine ince işçilikle işlenmiş portresinin bulunduğu madalyonun diğer yüzü ise boş bırakılmış isverigeapotek.com.

Araştırmacı-Yazar ve Nümismat Necati Doğan, madalyondaki portrenin Fatih Sultan Mehmet'in şimdiye kadar gördüğü en genç hali olduğunu belirterek, ''Bundan dolayı daha da önem kazanıyor'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.