banner

MEB’den o haberle ilgili açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı, basında yer alan “İş Verenler Meslek Liselerine Güvenmiyor” başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Habertürk Gazetesi´nde yer alan “İş Verenler Meslek Liselerine Güvenmiyor” başlıklı haber nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu haberin yanlış ve eksik bilgilerle dolu olup mesleki ve teknik eğitimle ilgili kuramsal bilgi eksikliğinin bir gösterge olduğu belirtildi. Açıklamada, haberin mesleki ve teknik eğitimde sayıları 3 bin 300'e varan okulda, yaklaşık 1 milyon 750 bin öğrencinin moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek nitelikte olduğu ifade edildi.  

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Mesleki ve teknik eğitim çok dinamik bir süreç olup Bakanlığımızca mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için özellikle son 3 yıl içerisinde reform niteliğinde değişiklikler hayata geçirilmiştir. Meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı mesleki ve teknik ortaöğretime olan talebin artışıyla ilgili bir konudur. Yapılan yatırımlar ve diğer fiziki mekân dönüşümleri ile 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibari ile meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı yaklaşık 31’e düşürülmüştür.

Okul-işletme işbirliğini geliştirmek adına işverenlerin işletmelerini, öğrencilerin beceri eğitimlerine açmalarını sağlayan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu uygulamadadır. Ayrıca ülke genelinde pek çok meslek lisemiz, işletmelerle işbirliği protokolleri imzalayarak okul-işletme işbirliğinin en güzel örneklerini geliştirmektedir. Bu kapsamda halen Bakanlığımızca 70’e yakın işbirliği protokolü uygulanmaktadır.

Bakanlığımızca yürütülen e-mezun izleme araştırması sonuçlarına ve diğer pek çok araştırmaya göre işverenlerin meslek liseleri ile ilgili memnuniyet düzeyleri % 70’lerin üzerinde olup, işletme ölçeği büyüdükçe işverenlerin memnuniyet düzeyi de daha yukarılara çıkmaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.