banner

ÖSYS başvuru süresi uzatılacak mı? ÖSYM açıkladı
YGS ve sınavsız geçiş başvuruları ne zaman sona erecek? 2015 ÖSYS başvuru süresi uzatılacak mı? 

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne başvuru işlemleri, 19 Ocak'ta sona erecek. ÖSYM’den 2015-ÖSYS başvuru süresinin uzatılmayacağı uyarısı yapıldı.

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, saat 15.00 itibarıyla 2015-YGS'ye girmek için 995 bin 405, sadece sınavsız geçiş için 22 bin 467 aday olmak üzere toplam 1 milyon 17 bin 872 aday, 2015-ÖSYS'ye başvurdu.

Açıklamada, 421 bin 442 adayın sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamladıkları bildirildi.

Açıklamada, ÖSYS'ye başvuru işlemini yapan ancak sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu henüz tamamlanmayan adayların, 19 Ocak mesai bitimine kadar sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları ve ÖSYM'nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Başvuru işlemini yaptığı halde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu tamamlanmayan adayların, süresi içinde geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları gerektiği kaydedilen açıklamada, süresi içinde bu ücreti yatırmayan adayların sınava alınmayacağı ve sınavsız geçiş hakkından yararlanamayacağı bildirildi.

Açıklamada, internetten bireysel başvuru yapacak adayların başvuru ekranında "Başvuru İşlemi ÖSYM'ye Bildirilmiştir" açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvurularının tamamlanabilmesi için sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerektiği kaydedildi.

Bir başvuru merkezinden başvuru işlemi yapacak adayların, ÖSYM'nin İnternet adresinden edinecekleri aday başvuru formunu, engelli/sağlık sorunu olan adayların ise aday başvuru formu ile birlikte sağlık durumu/engel bilgi formunu eksiksiz ve doğru doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmeleri gerektiği bildirilen açıklamada, aday bilgilerinin, kısa süre içinde doğru ve eksiksiz olarak sisteme girişlerinin yapılabilmesi için bu durumun önem arz ettiği belirtildi.

Açıklamada, 2015-ÖSYS, YGS/LYS ile yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş işlemlerini de kapsadığı belirtilerek, 2015-ÖSYS'de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK'ın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde başvuru işlemini yapmaları ve sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2015-ÖSYS başvurularını, kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerektiği ifade edildi.

Bu adaylardan başvuru süresi içinde 2015-ÖSYS başvuru işlemini yaptığı halde sınavsız geçiş ücretini yatırmayanların, başvuruları tamamlanmadığından 2015-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmayacakları belirtilen açıklamada, sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan YGS'ye girmek istemeyip sadece sınavsız geçiş ücretini yatırarak 2015-ÖSYS'ye başvurularını tamamlayan adayların da istedikleri takdirde başvuru süresi içinde kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda YGS'ye girmek için başvuru işlemini yapabileceği ve YGS sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabileceği duyuruldu.

Geçici şifre değiştirilecek

Açıklamada, başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen geçici şifrenin, başvuru süresi içinde https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) internet adresinden değiştirilmesi ve başvuru bilgilerinin başvuru süresi içinde ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'nden kontrol edilmesi gerektiği de hatırlatıldı.

Şifrenin, sınavın bütün aşamalarında ve sonraki yıllarda yapacağı işlemlerde gerekli olacağından korunması uyarısında bulunulan açıklamada, adayların başvuru süresi içinde bilgilerini internet sitesinden kontrol etmeleri ve bir çıktısını da almaları tavsiye edildi.

Açıklamada, internet üzerinden bireysel başvuru işleminin 19 Ocak saat 23.59'da, başvuru merkezlerinden başvuru işleminin ise 19 Ocak'ta mesai bitiminde sona ereceği belirtildi.

Başvuru işlemini bir başvuru merkezinde yapacak adayların son gün yoğunluk olabileceğini göz önünde bulundurmaları uyarısına yer verilen açıklamada, 15 Mart 2015'te yapılacak YGS için başvuru kayıt bilgilerine bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2015-ÖSYS başvuru süresinin uzatılmayacağı uyarısı yapıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.