banner

Annelerin 4+4+4 isyanı!
Veliler 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili TBMM’ye binlerce şikayet dilekçesi gönderiyor.

Hükümetin eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkartan düzenlemesiyle Meclis’ten jet hızıyla çıkartmasıyla Dilekçe Komisyonu’na da ‘binlerce’ şikâyet dilekçesi yağdı. Çoğunluğunu annelerin oluşturduğu başvuru sahipleri, 5 yaşındaki çocuklarının ‘bilinmeze’ itilmesinden şikâyetçi.

Yasa onay için Çankaya Köşkü’nde. Genel beklenti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı veto etmeyeceği yönünde. Ancak, özellikle anneler umutlarını kesmiş değil. TBMM Dilekçe Komisyonu’na gelen dilekçelerde anneler şöyle dedi:

* Sosyal uyum, akademik olgunluk açısından çocuklar 6 yaşında ancak anasınıfına başlayabilir. Okuma öğrenmek için en ideal yaş 7.

* 7 yaş çocuğunun dahi ilköğretim 1. sınıfta zorlandıklarını duyarken, 5 yaşındaki çocuğumun ilkokula başlamasını istemiyorum.

* Henüz 10 dakika yerinde duramayan çocuğumun 40 dakika sırada oturmaya mecbur bırakılmasını istemiyorum.

* Oyun çağındaki çocuğumun bu ihtiyacının, zaten zor olan ergenlik dönemine bırakılmasını istemiyorum.

* Henüz öz bakım becerilerini kazanmamış çocuğumun, kişisel ihtiyaçlarını kendi başına beceremediğinde kendine güveninin sarsılmasını istemiyorum.

* 5 yaşındaki çocuğumun, tek başına servisten inip eve girmesini istemiyorum.

* Çocuğumun, yıllık eğitim programını yetiştirmek zorunda olan sınıf öğretmeninin zorlamalarına maruz kalmasını istemiyorum.

* 5 yaşındaki çocuğumun kocaman bilinmez bir alanda yalnız kalmasını istemiyorum.

* Çocuğumun 12 - 13 yaşındakilerle aynı alanda risklere açık olarak bulunmasını istemiyorum.

* Çocuğumun bu baskılarla psikologla tanışmasını istemiyorum

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.