banner

'Dershanelerin kaldırılması yerinde bir uygulamadır'
 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuşmasının bir bölümünde  hükümetin dershanelerin kapatılacağı şeklindeki açıklamalarına destek verdi. "Dershanelerin kaldırılması yerinde bir uygulamadır" diyen Bahçeli, "Zaten sınavların kaldırılacağı bir ortamda dershanelere gerek kalmayacaktır" dedi. Dershanelerde çalışan öğretmen ve yardımcı personelin de Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna alınarak geleceklerinin garanti altına alınması gerektiğini ifade eden Bahçeli, "Dershanelerin özel okullara dönüşmesi teşvik edilmeli ve buralardaki birikimin kaybedilmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır" diye konuştu.

Bahçeli, sivil şehitlik konusunda da açıklamalar yaptı. Bahçeli, "Sivil şehitlikle ilgili meramımızı ve eleştirilerimizi ya anlamayan ya da anladığı halde bunu itiraf edemeyen kötü niyetli bazı kesimler, meseleyi çok farklı mecralara çekerek kutsallarımızı hırpalamaya ve ayrışma konusu haline getirmeye kalkışmışlardır" derken, "Bizim, hatır veya siyasi çıkar uğruna AK Parti gibi şehitlik tanımına ilave yapmaya, birilerine keyfimizce şehitlik payesi vermeye veya almaya bırakınız teşebbüs etmeyi, kafamızın bir köşesinden dahi geçirmemiz tabiatıyla mümkün değildir" diye konuştu.

"Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarını hain, katledilmelerini vacip olarak gören, milli direnişi eşkıyalık olarak tanımlayan, bunlara karşı girişilen mücadelede ölenleri şehit olarak kabul eden anlayışın bugün de belini doğrulttuğu görülmektedir" diyen Bahçeli, şehitlik konusunda şunları kaydetti:

"Bizim Dürrizade'ye değil, milli mücadelenin yanında olmuş ve karşı fetvayla Hakk'a ve doğruya destek vermiş merhum Ankara Müftüsü Mehmet Rıfat Börekçi'ye saygımız ve hayranlığımız vardır. Kahramanla caniyi karıştıran, şehitle kelleyi bir gören, maktulle katili yer değiştiren AK Parti zihniyetinin Dürrizade benzeri bir tavır içinde olması, esasen dünün hangi mirasını devraldığını ve takip ettiğini de açıklıkla ortaya koymaktadır."

4+4+4 DÜZENLEMESİ

MHP Genel Başkanı Bahçeli, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edilen 4+4+4 düzenlemesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. "Bir defa, bu denli hayati nitelikli bir kanun teklifinin aceleyle hazırlanmış olması, üstelik hiçbir müzakereye veya karşılıklı fikir alışverişine konu olmaması güvenirliğini olabildiğince sakatlamıştır" diyen Bahçeli "Geleceğimizi birebir etkileyecek, maddi ve manevi gelişmemize doğrudan tesir edecek eğitimin, dar ve kısıtlı bir alana indirgenmesi ve bu da yetmezmiş gibi geçmişten intikam alma heveslerine payanda yapılması AK Parti'nin samimiyetsizliğini açıkça gözler önüne sermiştir" diye konuştu.

MHP lideri Bahçeli, 4+4+4 düzenlemesiyle ilgili olarak, "Bu zihniyet halen yürürlükte bulunan eğitim sistemini; 'darbe ürünü, dayatma, 28 Şubat uygulaması, faşist baskı' gibi sözlerle tanımlarken, amacının okul, eğitim veya gelecek nesiller olmadığını bir kez daha göstermiştir. İtiraf etmek lazımdır ki, 28 Şubatların izleri silinecek, açtıkları çukurlar kapatılacak ve diktikleri hendekler düzleştirilecekse, işe önce darbe dönemlerinin siyasi mahsullerinden başlamak sanıyorum son derece isabetli olacaktır" şeklinde konuştu.

Bahçeli, eğitim sistemindeki düzenlemenin en hayırlı ve olumlu tarafının imam hatip liselerinin ortaokul kısmının açılması ve Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamber'in hayatının seçmeli ders olarak kabul edilmesi olduğunu söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.