banner

Okula terör saldırısı
Van'ın İpekyolu ilçesindeki Vali Ali Cevdetbey İlkokulu'na, terör örgütü yandaşlarınca ikinci kez molotof kokteyli atıldı. 

okul_saldiriAlınan bilgiye göre, İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi'ndeki üç katlı okula gece saatlerinde terör örgütü yandaşlarınca düzenlenen saldırıda, sınıflarda, öğretmen ve müdür odasında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerince söndürülen yangında, söz konusu yerler kullanılamaz hale geldi.

Saldırganların, okulun dışında bulunan güvenlik kameralarını etkisiz hale getirmek amacıyla kamerayamolotofkokteyli attıktan sonra tüm camları kırdığı öğrenildi.

"Bölge insanları adına saldırganları kınıyorum"

İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, olayın ardından okula gelerek, incelemelerde bulundu.

Okullara saldırmanın kimseye bir fayda sağlamayacağını belirten Yavuzer, "Çocuklarımızın ilim, irfan yuvalarına saldırılar düzenleniyor. Bu eğitim düşmanlığıdır. Bu insanlarımızın cahil kalmasını isteyen zihniyetlerin çabasıdır. Bu tür saldırıların kimseye faydası yoktur. Öğrencilerimizin eğitimi engellemek kimsenin hakkı değildir. Bu olayı yapanları bölgemizin insanları adına kınıyorum" diye konuştu.

Okulda ilk belirlemelere göre 200 bin liranın üzerinde maddi hasar meydana geldiğini, diğer okullara yapılan saldırılar da dikkate alındığında bu rakamın 1 milyon lirayı aştığını ifade eden Yavuzer, kısa sürede okulları tadilattan geçirerek eğitim öğretim dönemine yetiştireceklerini kaydetti.

Aynı okula iki gün önce de bombalı ve molotofkokteylli saldırı düzenlendiğini anımsatan Yavuzer, okulun dün gece daha bilinçli ve profesyonelce yakılmaya çalışıldığına işaret etti. Yavuzer, şöyle konuştu:

"İdare kısmı ile sınıflarımız çok ağır hasar aldı. İnternet, elektrik ve telefon tesisatı ile donanımımız tamamen yandı. Aynı şekilde başka okullarımızda da ciddi hasarlar meydana geldi. Yeni yaptığımız bir okula, gece kimliği belirsiz kişiler girip tüm tesisatı yerinden sökerek okula zarar verdi. Bunlar çocuklarımızın cahil kalmalarını istiyorlar. Bu çocukların geleceğini karartmak isteyen güçler, neye hizmet ettiklerini anlayamadan bu çocukların geleceklerini karartmaya çalışıyorlar. Veliler geliyor ve 'biz çocuklarımızı nereye göndereceğiz' diye soruyor. En kısa zamanda bu kurumlarımızı eskisinden daha güzel hale getireceğiz. Bu insanlar çocuklarımızın gündüzünü geceye çevirmeye çalışıyor, onların cahil kalmasını istiyor. Halkımızla, velilerimizle, çocuklarımızla el ele vererek bu işin üstesinden gelmeyi başaracağız."

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.