banner

Van Gölü suyundan sabun
Van'ın Gevaş ilçesinde iki ilköğretim okulu öğrencisi tarafından hazırlanan 'Van Gölü'nün Bilinmeyen Başka Bir Yönü' projesiyle Van Gölü suyundan sabun üretildi.

Güzelkonak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) 8/A öğrencisi Hilal Karaman ve Kader Atar, Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet Hulki Başak'ın rehberliğinde 'Van Gölü'nün Bilinmeyen Başka Bir Yönü' projesi ile evlerde atık durumda olan yağ ve lavabo çözücüsüne tuzlu ve sodalı Van Gölü suyunu da katarak sabun üretti.

Hem çöplerin Van Gölü'nü kirletmemesi hem de bu sudan sabun üretilmesi amacıya hazırlanan proje, Van'da düzenlenen yarışmada en iyi 8 çalışma arasında girdi. Proje, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Genel Müdürlüğü Projeler Grup Başkanlığı koordinatörlüğünde her yıl ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen matematik ve fen bilimleri proje çalışmaları kapsamında Van'da 590 eser arasından seçildi. Öğrenciler bu çalışmalarıyla 8 proje ile birlikte Batman ilinde düzenlenecek olan 'Bu Benim Eserim' başlıklı proje yarışmasında Van'ı temsil edecek.

ATIK YAĞ, LAVABO ÇÖZÜCÜSÜ VAN GÖLÜ SUYUNDAN SABUN

Öğrencilerinin projeyi büyük bir özgüven içerisinde azimle hazırladıklarını belirten Güzelkonak YİBO Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet Hulki Başak, bu fikrin öğrencilerden çıktığını söyledi. Başak, "Öğrencilerim tarafından hazırlanan 'Van Gölü'nün Bilinmeyen Başka Bir Yönü' projesi, Ankara finalleri için Batman'a gidecek. Bu proje ile Van Gölü suyundan sabun üretimi yapılabileceğini ispatlamış olduk. Proje kapsamında Van Gölü suyundan yaptığımız sabunun temizleyicilik, bazik ve fiziksel özellikler yönünden diğer sabunlardan daha iyi olduğu kanıtlamış oldu.

Buradaki en büyük amaç, ev hanımları tarafından çöpe atılan atık yağ ve lavabo çözücüsünü Van Gölü suyu ile karıştırıp sabun elde edilmesidir. Böyle olunca hem Van Gölü'ne çöp atılmayacak ve göl kirlenmeyecek hem de atık vaziyette olan maddelerle sabun elde etmiş olacaklar. Bizim ürünümüz ile ülke genelinde üretilen diğer sabunlar nitelik açısından karşılaştırılarak bundan sonra yapılacak olan çalışmalara katkı sağlanmış olacaktır" dedi.

VAN GÖLÜ SUYU İYİ ARAŞTIRILMALI

Tuzlu ve sodalı olan Van Gölü suyunun her alanda iyi araştırılması gerektiğini ifade eden Başak, "Van Gölü birçok özelliğe sahip. Öğrencilerimizle zaten yöre halkı tarafından bilinen Van Gölü suyunun sabun özelliğini ortaya koyduk. Cilde ve birçok hastalığa iyi gelen Van Gölü'nün iyi araştırılması gerektiğine inanıyoruz. Biz buradan sabun ürettik ve yetkililerin bunu daha da ileriye götürmesini istiyoruz. Bu proje ile Van Gölü'ne gerekli yatırımların yapılmasını umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

Van Gölü suyunu bidonlarla okulun fen laboratuvarına getirip burada yaptıkları bazı işlemler sonucunda sabuna dönüştürdüklerini belirten öğrenciler ise, elde edilen ürünün temizleyici özelliğinin diğer sabunlara göre daha iyi olduğunu savundu. Böyle bir proje hazırlamaktan son derece mutlu olduklarını ifade eden öğrenciler, kendilere büyük destek veren öğretmenlerine de teşekkür etti

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.