banner

Bakan Dinçer'in 4+4+4 açıklaması
Ömer Dinçer, bakanlığın, 4+4+4 sisteminin öngördüğü değişikliklere uyum sağlayacak potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen İstanbul İl Özel İdaresi Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yeniden yapımı tamamlanan 22 okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir ilin ya da ilçenin yöneticileri eğitime önem veriyorsa orada eğitim sorunlarının olmadığını ifade etti.

İstanbul'un eğitim sorunlarına işaret eden Dinçer, ''Eğitimin niteliğini artıracak pek çok tedbiri almaya başladık'' dedi.

Dinçer, İstanbul'da derslik eksikliği nedeniyle sınıfların kalabalık olduğunu dile getirerek, ''Geçen hafta TBMM'de yasasını çıkardığımız '4+4+4' diye bildiğimiz düzenlemeyle de yine derslik sayısının yetip yetmeyeceğine ilişkin tartışma başladı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz eğitim sisteminde yeni sorunlar çıkarmaksızın bu kanunun öngördüğü değişikliklere uyum sağlayacak potansiyele sahibiz. Bu açıdan halkımız rahat olmalı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapasitesine ve potansiyeline güvenmeli'' diye konuştu.

Okul öncesi eğitim için derslik ihtiyacı yaşanmayacağını belirten Dinçer, ilköğretimde yüzde 100'e varan okullaşmaya sahip olunduğunu söyledi.

Orta öğretimde derslik sıkıntısının halen olduğunu ve eğitimin 12 yıla zorunlu olarak çıkmasıyla derslik ihtiyacının artacağını kaydeden Dinçer, ''Önümüzdeki yıldan itibaren ilköğretimden orta öğretime geçişte yüzde 100 okullaşmayı sağlayacağız ama tüm orta öğretim alanında yüzde 100 okullaşmaya ulaşma süremiz 4 yılı kapsayacak'' ifadesini kullandı.

Dinçer, eğitimdeki fiziki altyapının tamamlanması için yeni yöntemleri de uygulamaya başlayacaklarını anlatarak, okul kiralama ve kamu özel ortaklığı yöntemleriyle okul ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.