banner

'Öğretmenler ölüyor, MEB Üç Maymunu Oynuyor'
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Öğretmenler Ölüyor, Milli Eğitim Bakanlığı Üç Maymunu Oynamayı Sürdürüyor!” başlıklı açıklama metnidir.

Temel eğitim sistemini bir çırpıda, kafasına göre değiştiren, FATİH projesiyle bir günde bilgisayarlı eğitime geçen, tüm bu değişiklikleri hiçbir altyapı ve hazırlık yapmadan gerçekleştirme cesaretini kendinde bulan AKP hükümeti ve Milli Eğitim Bakanı, ataması yapılmayan öğretmenler konusuna gelindiğinde üç maymunu oynamayı sürdürmektedir.

Yalnızca geçtiğimiz hafta öğretmenlik yapamadıkları için yaşadıkları psikolojik sorunlar yüzünden iki öğretmenimiz daha yaşamını yitirmiştir. Diyarbakır’da 26 yaşındaki Mustafa Kaya adlı öğretmen kendini asarak, Trabzon’da 27 yaşındaki Hilal Uzunkaya adlı öğretmen ise kendini 8. kattan boşluğa bırakarak canına kıymıştır. Hayatını kaybeden bu iki genç öğretmenle birlikte, ataması yapılmadığı için canına kıydığı bilinen öğretmen sayısı 2007’den beri 30’u bulmuştur.

Eğitimi yaz boz tahtasına çeviren Milli Eğitim Bakanlığı, mevcut atama sorununa ise sanki kendi yarattığı bir sorun değilmiş gibi, hiçbir cevap üretmemekte, bilakis “sorun bu kişilerin kendilerini öğretmenliğe hazırlamaları ve başka alternatifler üretmemeleridir” diyerek durumdan bir de ataması yapılmayan öğretmenleri suçlu çıkarmaya çalışmaktadır. Ömer Dinçer, bu konu nerede açılsa atanacak öğretmen sayısı sorusuna “ben bilmem hükümetim bilir” şeklinde cevap vererek konuyu kapatmaktadır. Her fırsatta artık atama sorunu gibi sorunlardan değil, eğitimin içeriğinden, öğrenci başarısının yükseltilmesinden konuşmak istediğini belirten Bakan, öğretmenlerin güvencesizleştirilmesinin ve öğretmen açığının eğitimi nitelik kaybına uğratan en büyük faktörler olduğunu ne yazık ki görmek istememektedir.

AKP hükümetinin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunun çözümünden uzak yaklaşımı, her geçen gün gencecik öğretmenlerimizin umudunu kırmakta; umudu kırılan, geleceği çalınan öğretmenlerimiz canına kıymaktadır.

Tüm bunların bir daha yaşanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha fazla para hırsından vazgeçmesi gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanı ve AKP hükümeti artık bu tutumundan vazgeçmeli, sorunun çözümü için adım atmalıdır. Bilinmelidir ki bu tutum devam ettiği sürece ‘uyduruk bir sorun’ olarak görülen atama sorunu sebebiyle canına kıyan öğretmenlerimiz çoğalacaktır.

Eğitim Sen olarak, sürecin takipçisi olacak, öğretmenlerimizin kadrolu-güvenceli atanması için mücadelemizi sürdüreceğiz. 
(personelmeb)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.