banner

Eğitim Lideri Sıtkı Alp’in yaşamını anlattığı kitap yayınlandı
‘Eserleri Sözlerinin Ötesinde Bir Eğitimci Sıtkı Alp’in Kaleminden’

Sıtkı_Alp_kitap_mockup_2Özel Arı Eğitim Kurumları ve Sıtkı Alp Eğitim Vakfının Kurucusu, Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp’in 80 yıllık yaşamından ve yarım asrı aşan meslek hayatından kesitler sunulan “Eserleri Sözlerinin Ötesinde Bir Eğitimci Sıtkı Alp’in Kaleminden” kitabı yayınlandı.

Özel Arı Eğitim Kurumlarının 50, Özel Arı Okullarının 35. yılının kutlandığı bu özel senede çıkan kitabın lansmanı Özel Arı Okulları tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde düzenlenen “35. Yıl Öğretmenler Günü Balosu”nda yapıldı.
sıtkı_alp_aileÖğrencileri, öğretmenleri ve tüm eğitimcileri bir eğitim tarihi yolculuğuna çıkaracak olan bu kitap, yarım asrı aşan bir sürede eğitimde iz bırakacak çalışmalara imza atan Alp’in yalnızca yaşam öyküsünü değil, aynı zamanda inandığı eğitim felsefesini, vizyon ve misyonunu, yaşama bakış açısı ile eğitim sisteminde değer verilmesi gerekenleri de anlatıyor. Ve onun eğitim felsefesini, değerlerini ve öngörülerini yeni nesillere aktarmada önemli bir kaynak niteliği taşıyor. 

Ömrünü eğitime adayan, eğitimden kazandığını her zaman eğitime harcayan Sıtkı Alp’in yaşamı aslında tam bir ‘girişimcilik’ örneği… 1969 yılında Kızılay Selanik Caddesi’nde bir salon, 3 odalı dairede Arı Dershanesini kurarak eğitim sektörüne adım atan eğitim çınarı Alp, 1984’te Arı Anadolu Lisesi, 1985’te Arı İlkokulu, 1991’de Arı Fen Lisesi, 1997’de Çankaya Üniversitesini, 2000’de ise Arı Önokulu açtı. Büyümenin etkisiyle Kızılay’da başlanılan eğitim yolculuğu, şu an 100. Yıl ve Eskişehir Yolu 29. Km’deki kampüslerde sürdürülüyor.

58 yıllık eğitim hayatında önokuldan üniversiteye kadar binlerce öğrencinin hayatına dokunan Alp’in kaleme aldığı kitabın editörlüğünü, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Türkyılmaz üstlendi.

Kitap yedi bölümden oluşuyor. Kitabı oluşturan bölümler ise şunlar: “Yaşam Öyküm”, “Eğitim Kurumlarının Vizyonu-Misyonu”, “Yaşamımdaki En Özel Anlarımdan”, “Geleceğe ve Gençlere Dair”, “Ailesinin ve Çevresindekilerin Gözünden Sıtkı Alp”, “Erzurum Şenkaya Anadolu Lisesi Tarafından 2013 Yılında Yayımlanan ‘Eğitimde Bir Çınar: Sıtkı Alp’ Albümü”, “Basında Sıtkı Alp”.
Ömrünü Türk milletine, Türk gençliğine ve Türk eğitimini geliştirmeye adayan, Atatürk ilke ve devrimlerini içselleştirerek çıktığı uzun, güçlüklerle dolu yolda büyük başarı sağlayan Sıtkı Alp’in otobiyografisi tüm eğitim gönüllüleri için bir rehber niteliği taşıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.