banner

Yabancı uyruklu veliler de 4+4+4’ten şikayetçi
Eğitimi, kademeli ve zorunlu 12 yıla çıkaran 4+4+4 sisteminin yasalaşmasının ardından, TBMM’ye gelen şikayet sayısı 1187’ye ulaştı.

Antalya’da yaşayan Carl Caiser, Amy Caiser, İamina İssavnina ve Briggite Grosse, “İstemiyorum” başlıklı 10 maddelik ortak bir metin hazırlayarak, “Okuma-yazma öğrenmek için 7 yaşın ideal olduğu dikkate alınırsa, fırsat eşitliği açısından çocuklarımızın 6 yaşını doldurmadan ilköğretime başlamasını istemiyorum” dediler. Dilekçedeki şikayetler şöyle:

10 dakika yerinde duramayan çocuğumun, 40 dakika sırada oturmaya mecbur bırakılmasını istemiyorum. 

Oyun çağındaki çocuğumun bu ihtiyacının, zaten zor olan ergenlik dönemine bırakılmasını istemiyorum.

Kendine güveni sarsılır

Özbakım becerilerini kazanmamış çocuğumun, kişisel ihtiyaçlarını tek başına beceremediğinde kendine güveninin sarsılmasını, değersizleştirilmesini istemiyorum. 

Sosyal olgunluğu tamamlanmamış 5 yaşındaki çocuğumun, tek başına servisten inip eve girmesini istemiyorum.

Çocuğumun, yıllık eğitim programını yetiştirmek zorunda olan sınıf öğretmeninin zorlamalarına maruz kalmasını istemiyorum.

Çocuğum yalnız kalabilir

5 yaşındaki çocuğumun, kocaman bilinmez bir alanda yalnız kalmasını istemiyorum. 

5 yaşındaki çocuğumun, 12-13 yaşındaki abi ve ablaları ile aynı alanda risklere açık olarak bulunmasını istemiyorum. 

7 yaş çocuğun dahi, İlköğretim 1’inci sınıfta zorlandıklarını duyarken, 5 yaşındaki çocuğumun ilkokula başlamasını istemiyorum. 

Çocuğumun bu baskılar altında psikolog ve çocuk psikiyatristleri ile tanışmasını istemiyorum.

Nereye sığdıracaksınız?

Kayseri’den şikâyet dilekçesi gönderen Tıp doktoru Esma Deniz de, “Bu kadar çocuğu nereye sığdıracaksınız?” diye sordu.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.