banner

Çocuklar artık sadece kalem tutacak
Bakan Çelik, ''Çocukların eline çekiç, tornavida, civata vermeyelim. Çocukların eline kitap, kalem verelim'' dedi.

çocuk işçilerAvrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ümraniye Belediyesi'nin ''Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Deklarasyonu'' törenine katıldı.

Bağış, yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

''Türkiye, bu konuda da attığı adımlarla AB standartlarını yakalamakla kalmayacak, AB üyesi ülkelere de ilham kaynağı olacaktır. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, 23 Nisan'ı çocuklarımıza armağan eden Büyük Önder Atatürk, 'çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak' derken, (yakalamak) dememiş, (üzerine çıkmak) demiş. Yani bugünün çağdaş medeniyetler seviyesi eğer AB standartlarıysa, bizim amacımız AB standartlarını yakalamak değil, onların üstüne çıkıp, onlara örnek olmak olmalı. Türkiye'de bunu sağlamaya çalışıyoruz.

İnşallah bizim çocuklarımız, geleceğin yeni Fatih Sultan Mehmet'leri, yeni Yavuz Sultan Selim'leri, yeni Atatürk'leri, yeni Menderes'leri, yeni Özal'ları, yeni Recep Tayyip Erdoğan'ları olacak.''

Farkındalığın önemi

Çelik de çocuk işçiliğinin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sorunu olduğunu belirterek, bakanlık olarak tüm uluslararası sözleşmelerin tarafı olduklarını, çocuk işçiliğinin önlenmesiyle ilgili varolan mevzuata imza attıklarını söyledi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun gereklerini Bakanlık olarak, diğer bakanlıklarımızla beraber, ortaklaşa çalışarak, uluslararası kuruluşların deneyimlerinden de yararlanarak çeşitli projeler altında gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Efendim 'denetleyelim.' 'Tamam, denetimi yapalım, çocuklar çalıştırılmasın.' 'Başka ne yapalım?' 'Yasaklayalım bu çocukların çalışmasını.' 'Bu da güzel, yasak zaten, çalışmamaları gerekiyor.' 'Mevzuatı öyle yapalım ki bu çocuklar çalıştırılmasın.' 'Tamam, mevzuatı da yapabilirsiniz.' Ama değerli İstanbullular, Ümraniyeliler; eğer farkındalığı oluşturmazsanız, bu konuda toplumsal bilinci oluşturamazsanız, eğer anne ve babalar bu konuda yeterli bilince sahip olmamışlarsa bunun önüne geçmek mümkün değil.''

Proje

Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayesinde yürütülen ''Çalıştırmayalım, Okutalım'' projesi, Türkiye'deki çocuk işçiler sorununu konu alıyor.

Proje ile çocuk işçiler meselesinin ülke gündemine etkili şekilde taşınarak güçlü bir kamuoyu tesis edilmesi, bireysel ve kurumsal farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Ümraniye, Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ''Çocuk İşçiliği ile Mücadele Birimi'' kurulmak üzere İstanbul'daki pilot ilçe seçildi. 50 bin işyeri ve 14 sanayi sitesi barındıran ilçede, proje kapsamında çocuk işçiliği istatistik çalışması başlatılacak.

Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Deklarasyonu ile ise Türkiye'de istihdam sağlayan iş dünyasının önemli aktörlerinin konuya duyarlılık göstermesi ve konunun tarafı haline getirilmesi hedefleniyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.