banner

Türkiye’deki 29 bin ‘dahi çocuk’ nerede?
Üstün ve özel yetenekli çocuklar konusunda çalışma yürüten Prof. Dr. Necate Baykoç Dönmez, Türkiye'de yılda 30 bin dahi çocuğun doğduğunu ve devletin ancak bin çocuğa sahip çıktığını söyledi.

dahi çocuklar

Üstün ve özel yetenekli çocuklar konusunda çalışma yürüten Prof. Dr. Necate Baykoç Dönmez, devletin üstün ve özel yetenekli çocuklara sahip çıkması, bu çocukların eğitim gördüğü okulların nitelik ve niceliklerinin artırılması gerektiğini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen Küçük Dahiler Çalıştayı'nda konuşan Prof. Dr. Necate Baykoç Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzun yılar önce uygulamaya koyduğu projeyle üstün ve özel yetenekli çocukların, okullarının yanı sıra özel eğitim merkezlerine devam ettiğini anlattı.

Bu merkezlerin faaliyetlerinin bugün de devam ettiğini ifade eden Dönmez, ''Bu merkezler enderundan sonra en uzun süredir devam eden okullar. Devlet üstün ve özel yetenekli çocuklara sahip çıkmalı, bu çocukların eğitim gördüğü okulların nitelik ve nicelikleri artırılmalı'' diye konuştu.

Kendisinin de görev aldığı üstün ve yetenekli çocuklarla ilgili TBMM'de kurulan araştırma komisyonunun 3 ay boyunca çalışma yürüteceğini belirten Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu komisyonun görüşleri doğrultusunda yeni projeleri uygulamaya koyacağını söyledi.

Türkiye'de yılda 30 bin dahi çocuğun doğduğu öngörülüyor

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de ''Farklı olmanın şans mı yoksa şansızlık mı olduğu'' sorusuna bugünkü koşullarda yanıt vermenin zorluğuna işaret etti.

Bir alanda çok iyi olmanın her zaman mutluluk getirmediğini vurgulayan Tuncer, ''Türkiye'de yılda 30 bin dahi çocuk doğduğu öngörülüyor ama bunların sadece binine ulaşabiliyoruz. Geriye kalan 29 binine ne oluyor belli değil. Ülkemizin zenginliği var ama fark edemiyoruz. Bu 30 bin çocuğun tümüne ulaşıp değerlendirmek lazım'' şeklinde konuştu.

Çalıştayda, üstün yetenekli çocukların gelişim ve eğitiminde karşılaşılan sorunlarla bunların çözüm önerileri tartışılacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.