banner

Bu ülkede en yüksek maaşı öğretmenler alıyor
Kuzey Kore’de en yüksek maaşı öğretmenler alıyor: 4 ABD doları.

kuzey_kore

Sosyalist sistemde özel teşebbüse yer vermeyen Kuzey Kore, ekonomik olarak her şeyi devlet elinden sağlıyor. Kore Savaşı'nın ardından büyük zorluklarla ayağa kalkmaya çalışan ülke ekonomisi, Küba ve birçok diğer sosyalist ülke gibi Sovyetler Birliği'nin çökmesiyle birlikte mali açıdan darboğaza girmiş. Ülke yönünü önce Çin'e ardından da hiçbir diplomatik ilişkisi olmayan güneyindeki Güney Kore'ye çevirmek zorunda kaldı. Her iki ülkenin de burada birçok yatırımı bulunuyor. Resmi para birimi Kore won'u. 1 ABD Doları yaklaşık olarak 900 won'a denk geliyor. Ancak ülkedeki yabancılarla halkın kullandığı para birimleri birbirinden farklı. Oteller parayı, şehir merkezindeki ofislerden 40 kat daha düşüğe bozuyor. Ayrıca alışverişlerde veya takside euro ile dolar kullanmayı tercih ediyorlar. Bize verilen bilgilere göre, ülkede un, mısır unu, yağ ve pirinç gibi temel gıdalarda halen karne sistemi uygulanıyor. Üç kişilik bir aileye günde bir kilogram pirinç ücretsiz sağlanıyor. Daha fazlasına ihtiyaç duyulduğu taktirde hayli yüksek miktarda satılıyor. Kuzey Kore'de 3 bin-4 bin Won'la en yüksek maaş öğretmen ve doktorlara veriliyor. Bu da yaklaşık 4 ABD dolarına denk geliyor. Ülkede kişi başına düşen milli gelirse 2010 yılı verilerine göre bin 800 dolar (Türkiye'de bu rakam 10 bin doları buluyor). 

KAPKARANLIK KENTLER... 
Ülkede en fazla elektrik ve ısınma sorunu yaşanıyor. Büyük yeraltı kaynaklarına sahip olan Kuzey Kore, son yıllarda Çin'in desteğiyle kömür çıkarmaya ve hatta ihraç etmeye başladı. Ülkenin halen en büyük finansal destekçisi yılda 3 milyon dolarla kuzeydeki tek komşusu Çin. Eski bir atasözüne göre Çin ile Kuzey Kore "diş ile dudak" kadar birbirine yakın. Yabancı gazetecilere göre, özellikle Çin, Kuzey Kore'ye verdiği destekle güney "sınırına" ABD askerinin yaklaşmasını engelleyebiliyor. Başkent Pyonyang'da gece ilerlediğinizde kapkaranlık bir kentle karşılaşıyorsunuz. Akşamları hemen hemen hiç ışık yanmıyor. Bazı açık pencerelerden, evlerde tek tip floresanlı, ancak oldukça kısık yuvarlak lambalar dikkatimi çekiyor. Sokaklarda sadece liderlerin posterleri ve de devleti yücelten büyük panoların parlak ışıkla aydınlatılıyor. Rehberim, ülkede Çin sınırında Yalu Nehri üzerinde bir adet hidroelektrik santralin bulunduğunu söyledi. Akşamları yaşanan karanlığın nedeni ise elektriğin evler yerine fabrikalara verilmesi. 

TÜRKÇE BİLEN TEK KUZEY KORELİ...

Kuzey Kore'ye gitmek istediğimde vizeye başvurmak için aradığım elçiliği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da buldum. Türkiye ile Kuzey Kore arasındaki diplomatik ilişkiler buradaki elçilik üzerinden yürüyor. Telefonda Türk gazeteci olduğumu söylediğimde içten bir ses "Merhaba" deyince çok şaşırdım. Mükemmel Türkçe konuşan bu kişi Büyükelçilik Başkatibi Kim Jong Chol'du. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olan Kim Jong Chol, Bulgaristan'ın komünist rejime sahip olduğu 1980'li yıllarda bu ülkeye gelip Türkçe eğitim veren fakültede öğrenim görmüş. Ardından ülkesine dönerek Türkiye ve AB işlerinden sorumlu dışişleri masasında çalışmaya başlayan Kim, bu görevde 20 yıldan fazla kalmış.

'GIDA VE İLAÇ TALEP ETTİK'

Ekim ayından beri Sofya'daki elçilikte başkatip olarak görev yapan Kim, güven mektubu sunmak için geldikleri Ankara'da, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri olmak üzere birçok yetkiliyle görüşmüş. Türkiye'nin son yıllarda özellikle dış politika alanında çok etkin olduğunu belirten Kim Jong Chol, bu çerçevede iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye çabaladıklarını kaydetti. En büyük isteklerinin Türkiye'de bir büyükelçilik açmak olduğunu belirten ve Türk yatırımcıları Kuzey Kore'ye davet eden diplomat, "Görüşmelerimizde gıda ve ilaç yardımı beklediğimizi söyledik. Ayrıca pirinç tarlalarımızın üzerine örtülecek branda talep ettik. Acil yanıt bekliyoruz" diyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.