banner

Dinçer zehirlenme olayı için ne dedi?
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin, ''Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca tetkike alındı, hastanelere götürüldü'' dedi.

ömer dinçer okul sütü açıklamasıDinçer, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanlığı'na geçerken, basın mensuplarının okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Soruların Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a sorulmasının daha doğru olacağını dile getiren Dinçer, bazı çocukların süte karşı hassasiyet göstermiş olabileceğini, öğretmenlere süt içmek istemeyen veya süte karşı hassasiyeti olan çocuklara süt içirilmemesi konusunda duyuru yaptıklarını söyledi.

'Zehirlenme değil mide bulantısı'

Dinçer, ''Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca onlar tetkike alındı, hastanelere götürüldü'' diye konuştu.

Hastaneye kaldırılan çocukların sağlık durumlarının incelendiğini, ilk tespitlere göre çocukların süte karşı hassasiyet gösterdiklerinin belirlendiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:

''Çocuklarımızdan süt içmek istemeyen ya da süte karşı hassasiyeti olan çocuklara zorla süt içirilmesin. Bu olup biten hadiselerin böyle bir çerçevede gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Yarın çocuklarımızdan aldığımız kültür ve süt incelemeleri neticeleri çıkacak o zaman daha kesin bir ifadeyle bilgi veririz. Birçok insanda süt içtiği zaman hafifçe bir mide bulantısı olabiliyor veya ilk içmeye başladığında olur. Bunun teknik ayrıntısını Sağlık Bakanımızdan öğrenebilirsiniz.''

‘Sağlıklı süt güvenilir şekilde sunulacak’

Vaka sayısıyla ilgili soru üzerine Dinçer, vaka sayısına ilişkin bir bilgi almadığını belirterek, kendisine Diyarbakır, Edirne, Antalya ve Sivas'ta zehirlenme iddialarının gündeme geldiğine dair bilgi ulaştığını kaydetti.

Antalya'da 30 öğrenci civarında vaka bulunduğunu, esas problemin Diyarbakır ve Sivas'ta olduğunu dile getiren Dinçer, ''Oralarda da zehirlenme vakasına dair bir belirti yok'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, velilere, öğrencilere ve öğretmenlere de seslenerek, Süt Programı'nı dengeli beslenme ve çocukların protein ihtiyacı için çok önemsediklerini belirtti ve ''Bütün çocuklarımız bizim çocuklarımızdır. Velilerimiz emin olsunlar, sağlıklı süt güvenilir bir şekilde sunulacak ve elimizden gelen her türlü tedbiri alacağız'' dedi.

Olayı ajite etmeye yönelik bir tavır içerisinde olunmaması gerektiğini vurgulayan Dinçer, yarın tahlil sonuçlarının çıkmasının ardından kamuoyuyla verilerin paylaşılacağını söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.