banner

19 Mayıs büyük bir coşkuyla kutlandı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm Türkiye'de büyük bir coşkula kutlandı.

19 mayıs kutlamaları şişliAnkara ve Samsun dışındaki statlarda kutlanamayan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın coşkusu cadde ve sokaklara taştı. İstiklal Caddesi ve Taksim'n yanı sıra, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Halaskargazi Caddesi'nde düzenlediği yürüyüşe onbinlerce kişi katıldı.

Şiş Belediyesi'nin, '19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Şişli'nin en işlek caddesi olan Halaskargazi'de düzenlediği yürüyüşe on binlerce kişi katıldı. "Bayrağını al da gel" sloganıyla düzenlenen ve yürüyüş için dev Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılan caddeye vatandaşlar bayraklarını alarak geldi. Cadde üstündeki Şişli Atatürk Evi’nin önünden saat 12.00’de başlayan yürüyüşe yaşlı genç, kadın erkek onbinlerce İstanbullu katıldı. 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde başlayan yürüyüşe Şişli Belediye Bakanı Mustafa Sarıgül de çocukları Emir, Ömer Sarıgül ve gelini Fatoş Sarıgül’le birlikte otobüsün üzerinden katılarak halkı selamladı. 

500 kişiden koro Doğulu'dan konser

Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş Cevahir Alışveriş Merkezi'nde sona erdi. Kutlamalar Cevahir Alışveriş Merkezi önünde de devam etti. Ekrem Ataer yönetimindeki 500 kişilik koro, Atatürk’ün en sevdiği şarkıları seslendirdi. Şarkıcı Kenan Doğulu aralarında 2 hafta sonra piyasaya çıkacak albümünde yer alan "Balım" şarkısının da yer aldığı birbirinden güzel şarkılarıyla kalabalığı coşturdu. Sarıgül, 19 Mayıs’ı şanına yakışır bir şekilde kutladıklarını ve bayraklarını alarak bu yürüyüşe katılan herkese teşekkür ederek, "Atatürk, Kurtuluş savaşı mücadelesini Şişli'deki evinden başlattı. O'nu saygı, şükran ve minnetle anıyoruz" dedi.

Başkasını sevemiyoruz

19 Mayıs Mersin'de de coşkuyla kutlandı. Kutlamaları Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde düzenlenen yürüyüşle başladı. Kutlamalara öğrencilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Yaklaşık 1 kilometrelik güzergahtaki yürüyüş Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Gençlerin de büyük ilgi gösterdiği yürüyüşte Mersin İdman Yurdu futbol takımının renkleriyle donatılmış Atatürk fotoğraflı atkıları ve üzerindeki "Başkasını sevemiyoruz" yazıları dikkat çekti. Merkez Toroslar ilçesinde Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Kuvayi Milliye Anıtı'na paslanmaz çelikten 40 metre uzunluğunda bayrak direği dikildi. Yaklaşık 2 saat süren çalışmayla dikilen direğe ise 12 metreye 8 metre ebadında Türk Bayrağı çekildi. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, "Ay yıldızlı bayrağımız, Cumhuriyet var olduğu sürece göklerde dalgalanacaktır" dedi. Türk yıldızları öğrencilerle buluştu. 

Sofuoğlu'na alkış 

Kutlamalar kapsamında, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 60 spor federasyonunun en yetenekli sporcuları birbirinden ilginç gösterilerini Ankaralılar ve gençler için sergiledi. Motor Sporları Federasyonu motosiklet gösterileri ile kutlamalardaki yerini aldı. Dünya rekortmeni Motosikletçi Kenan Sofuoğlu gösteriyle büyük beğeni topladı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gün boyu birbirinden renkli dans gösterileri de sergilendi.

'Bandırma'lı yürüyüş 

Türkiye Gençlik Birliği’nin “19 Mayıs Diriliş Yürüyüşü”ne binlerce kişi katıldı. Beyoğlu Tünel’den Dolmabahçe’ye kadar süren yürüyüş kortejinin en önünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı, “Bandırma” vapurunun 7 metrelik maketi yer aldı. İstiklal Caddesi’nde, “Atatürk gençliği görev başında”, “Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseldi. Yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da katılarak destek verdi. Filistin bayraklarının da yer aldığı yürüyüşün ardından, Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda, “Uluslararası Gençlik Şöleni” düzenlendi. Şölende, İnti-İllimani, Karmate, Cherkezi Orchestra ve Mir Sanat Topluluğu sahne aldı. 

CHP: Türk'üz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kitlesel katılımla Taksim’de kutladı. CHP İlçe Örgütleri, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda buluşup yürüdü. İstiklal Caddesi boyunca Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin taşındığı, marşların çalındığı yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Yürüyüş sırasında, “Türk’üz, güçlüyüz, “Atatürkçüyüz”, “Türkiye uyuma, bayrağına sahip çık” sloganları atıldı. Slogan, marş ve alkışlarla Taksim Meydanı’na ulaştı. Taksim’de Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulup, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Akşam ise Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği “Fener Alayı ve Gençlik Yürüyüşü” için binlerce kişi Suadiye ışıklarda buluştu. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçenlere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Vekili Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekilleri ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de eşlik etti. Onuncu Yıl Marşı ve Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirildiği yürüyüş Göztepe Parkı’nda son buldu.

Devrimlerin izindeyiz

Bursa’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 19 Mayıs coşkuyla kutlandı. Kent Meydanı’nda başlayan yürüyüşe, spor kıyafetleri giyen öğrenciler, bürokratlar ve memurlar katıldı. Yaklaşık 500 kişiden oluşan konvoy, ellerinde dev Türk bayrağı ile 750 metre uzaklıktaki Atatürk Stadyumu önüne kadar yürüdüler. Konvoyda bulunan öğrenciler, ‘Kırmızı Beyaz, Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’, ’Ne Mutlu Türk’üm Diyene’, ‘Her Türk Asker Doğar’ sloganları atarken, yürüyüşe katılanlar topluca 10’uncu Yıl Marşı’nı söylediler. Kız öğrencilerde üzerinde Atatürk’ün fotoğrafı olan ve “Atam devrimlerinin izindeyiz” baskılı kumaşlara sarındılar. 

19 Mayıs'ın gözyaşları

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Anıtkabir de ziyaretçi akınına uğradı. Anıtkabir’i ziyarete gelenler arasında yer alan 86 yaşındaki Durmuş Zirgi, en dikkat çeken ziyaretçi oldu. Atatürk’ün mozolesine Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan ve çiçeklerle süslediği çerçeveyi bırakan Zirgi, Atatürk için uzun süre dua etti. Duygulanarak gözyaşlarına hâkim olamayan Zirgi, “Törenleri bitirmek istiyorlar” diyerek isyan etti. Bu sözler üzerine Anıtkabir’i ziyaret eden diğer vatandaşlar da Dursun Zirgi’yi uzun süre alkışlayarak destek verdi.

Coşkumuzu almayın 

19 Mayıs’ın başkent dışındaki kentlerde sadece okullarda ve öğrencilerle kutlanmasına ilişkin genelge hakkında Danıştay’a dava açıp yürütmeyi durdurma kararı alınmasını sağlayan Konyalı bilgisayar programcısı Alper Ayhan (25), dün elinde Türk bayrağıyla Atatürk Anıtı’na geldi. Ayhan, kısmen de olsa amacına ulaştığını belirterek, “Hükümet ‘Bir inat uğruna kutlamaları yapabilirsiniz ama statlarda yapamazsınız’ gibi bir uygulamada bulundu. Ben 23 Nisan kutlamalarında Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadı’ndaydım. Yaklaşık 30 bin insan vardı. Bu kadar insanı bölük pörçük hangi alana alacaksınız? İnsanların bu coşkusunu ellerinden almak doğru değil.”

Tek vatan, tek bayrak, tek millet 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Ankara’da gün boyu süren birbirinden renkli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Başkentteki törenler Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve 81 ilden gelen gençlerin Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Kılıç, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Kılıç deftere özetle şunları yazdı: “Cumhuriyetimizi emanet ettiğiniz Türk gençliği ile huzurlarınızdayız. ‘İşte benim doğum günüm’ dediğiniz 19 Mayıs tarihi, bütün gençlerimiz için emanete sahip çıkma şuurunu yenilemenin adıdır. Gençlik sağlam bir irade, büyük bir kararlılık, sarsılmaz bir inanç ve geri dönüşü olmayan kuvvetli bir şuurla izinizdedir. Her bayram coşkusu, tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet inancımızı pekiştirmektedir. Bu bilinçle, Türkiye’nin geleceğini aydınlatan gençlerimizle birlikte sizi büyük özlemle, minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.” 

Gençlik Yürüyüşü 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Başkentte gençlik yürüyüşü ve şöleni düzenlendi. 19 Mayıs Stadyumu’ndan başlayıp Ulus’taki Atatürk Anıtı’na sona eren yürüyüş sırasında Türk bayrakları taşıyan öğrenciler, 10’uncu Yıl Marşı’nı söyledi, “En büyük Türkiye” ve “Atam izindeyiz” sloganları attı. Yürüyüşe katılanların alana girdiği sırada, Atatürk Anıtı’na çelenk koymak isteyen bir grup İşçi Partili ile buna izin vermeyen polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Program kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, yürüyüşe katılanlar, halk oyunları ve spor gösterilerini sundu. 

Memleket nereye gidiyor 

Kayseri’deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde de duygulu anlar yaşandı. Törene katılan emekli işçi, eski sendikacı, 80 yaşındaki Mehmet Yılmaz, “Bu memleket nereye gidiyor” diyerek, “Atatürk’ün askerleriyiz”’ diye bağıran gençleri gözyaşları içinde izledi. 

Ata'ya pasta 

1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlattığı 19 Mayıs için “Benim doğum günüm” diyen Atatürk için doğum günü pastası kesildi. Üzerinde Bandırma Vapuru maketi bulunan ve “19 Mayıs 1919. İşte Benim Doğum Günüm” yazılı pastayı Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Ak Parti milletvekili Ahmet Yeni kesti.

(hürriyeteğitim)


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.