banner

340 tonluk ‘Havalanan Kütle’
ABD'nin Los Angeles kentindeki Sanat Müzesi (LACMA), ünlü sanatçı Michael Heizer'in 340 tonluk granit bir kaya ile yaptığı eserinin açılışını yaptı.340 tonluk ‘Havalanan Kütle’

Yetkililer, yeryüzü sanatı yaparak ün kazanan Heizer'ın "Levitated Mass" (Havalanan Kütle) adlı yapıtını görmek için yaklaşık bin kişinin müzeye akın ettiğini açıkladı.

Müzenin arka bahçesinde 142 metre uzunluğundaki hendeğin üzerine yerleştirilen granit kaya, hendekte yürüyen ziyaretçilere "havada uçuyormuş" gibi görünüyor.

Halk karşısına çıkmamayı tercih eden 67 yaşındaki Heizer, açılış törenine katıldı. Heizer, kayanın altındaki hendekten müze yetkilileri ve eserini heyecanla bekleyen hayranlarıyla birlikte geçti.

Heizer'in 40 yıl boyunca aradığı ve 7 yıl önce Riverside'daki bir taş ocağında bulduğu 340 tonluk granit kaya, iki haftada 159 kilometre uzaklıktaki ocaktan binbir güçlükle müze binasına taşınmıştı. İki katlı bir ev büyüklüğündeki ve damla şeklindeki kayanın taşınabilmesi için futbol sahası uzunluğunda özel bir taşıyıcı inşa edilmişti.

Heizer'in 1971 yılında Nevada Çölü'nde başlattığı ve metrelerce yükseklikte, tonlarca ağırlıkta kayalardan oluşan "Şehir" adlı eserinin yapımı ise hala devam ediyor.

(cnntürk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.