banner

Yabancı dil eğitimine 'kur sistemi' dönemi
İlköğretimde yabancı dil eğitimi haftada 16 saate çıkacak ve kur sistemine geçilecek. Yeni sistemde öğrenciler 5. sınıftan itibaren kur atladıkça eğitim gördükleri sınıf da değişecek.

yabancı dil eğitimiYeniasya'nın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim sistemiyle birlikte dil eğitimi konusunda da yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni eğitim modeliyle, 5. sınıf yabancı dil hazırlık sınıfı olurken, öğrencilerin bu sınıfta göreceği eğitimin 20 saati normal ders, 16 saati ise yabancı dil dersi olacak. 5. sınıftan itibaren öğrenciler yabancı dilde kur sistemine geçecek ve öğrenci kur atladıkça sınıfı da değişecek. Yeni modelde, ikinci 4 olarak nitelendirilen ortaokul kısmının ilk bir yılı yabancı dil ağırlıklı sınıf olacak. İlkokul 2. sınıfta yabancı dil eğitimi almaya başlayacak olan öğrenciler ortaokulda ciddi bir dil eğitiminden geçmiş olacak. Bakanlık bazı okullarda yabancı dil hazırlık sınıflarını ortaokulda uygulayacak.

6 aşamalı dil eğitimi

Yeni sistemle 5. sınıftaki öğrenciler haftanın 36 saatinde 20 saat normal derslerden eğitim alırken 16 saat sadece yabancı dil eğitimi alacak. Yabancı dil eğitiminin ilkokul 2'inci sınıfa indirilmesi ve ortaokul 5. sınıfta yabancı dilin ağırlık kazanmasıyla yabancı dil öğretmeni açığı doğacak. Türkiye'de İngilizce, Almanca, Fransızca'nın yanı sıra ikinci dil olarak Çince, Rusça, İspanyolca, İtalyanca. Arapça ve Japonca da öğretiliyor. Bakanlığın ağustosta yapacağı 40 bin öğretmen atamalasının da buna göre şekilleneceği düşünülüyor

(takvim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.