banner

BDP'li vekilden 4+4+4 için çarpıcı iddia
BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, 4+4+4 eğitim sistemi ile okula girişten itibaren anadilin unutturulduğunu ve bu sistemin cezaevlerinde Kürt vatandaşların sayısının artmasına neden olacağını iddia etti.

bdpAntalya'da L Tipi Kapalı Cezaevi'nde, terör örgütüne üye olmak, bomba atmak gibi çeşitli suçlardan dolayı tutuklu veya hükümlü olanları ziyaret eden BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, il binasında düzenlediği basın toplantısında 8 yıl ve 36 yıl ceza alan iki hükümlüyle yaptığı görüşmeleri anlattı.

7'si hükümlü 26'sı tutuklu toplam 33 siyasi tutuklunun Antalya'da cezaevinde yattığını belirten Aksoy, siyasi tutukluklar açısından 9'ar kişi kalınması gereken koğuşlara 14'er kişi konulduğunu söyledi.

Cezaevlerinden kötü, ağır sesler geldiğini kaydeden Halil Aksoy, hükümlülerin sabah ve akşam günde iki kez tek sıra haline geçirilip sayıldığını, ziyaretçilerin taciz edildiğini, özellikle kadınlara onur kırıcı davranışlar sergilendiğini ileri sürdü. Tutuklulara cezaevi personelinin ‘terörist' şeklindeki ifadeler kullandığını iddia eden Aksoy, mahkemenin sakıncası olmadığı yönündeki kararına rağmen Kürtçe gazete verilmediğini söyledi.

Hükümetin 4+4+4 eğitim sisteminin Kürt vatandaşlar için okula başlandığında kendi anadilini unutturacak bir sistem olduğunu iddia eden Aksoy, bugün Türkiye'deki cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin büyük çoğunluğunun Kürt olduğunu ve bunun en büyük nedeninin daha okula başlar başlamaz kendi anadilinin kullandırılmaması nedeniyle oluşan kişilik parçalanmasından kaynaklandığını ve 4+4+4 ile bu durumun daha da yaygınlaşacağını öne sürdü.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.