banner

Rotasyon bu yıl olmayacak!
Bu yıl MEB teşkilatında hiçbir şekilde rotasyon söz konusu olmayacak. Hatta bu yıl zorunlu hizmete tabi öğretmenlerin bile yerlerinde kalması söz konusu olabilir.

2012 rotasyon4.7.2012 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6353 sayılı kanunun Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayınlanması bekleniyor. Kanunun yayınlanmasıyla birlikte şube müdürlüğü normları yeniden belirlenip Bakanlar Kuruluna sunulacak ve arkasından da Taşra yöneticileri yer değiştirme yönetmeliği yayınlanacak.

Taşra yöneticileri yer değiştirme yönetmeliğiyle birlikte Eğitim Kurumları Yönetmeliği ve Norm Kadro Yönetmeliğinin de önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor.

İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hikmet Çolak, kendisini ziyaret eden yöneticilere bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan sohbetten edinilen intiba yönetmelik çıksa da bu yıl rotasyon olmayacağı yönünde. Gerek taşra yöneticilerine, gerekse eğitim kurumları yöneticilerine bu yıl için rotasyon uygulanmayacağı hususu öne çıktı.

Sayın Bakan’ın e-konferansta bu yıl için rotasyon olmayacağını açıklaması, ardından Sayın Çolak’ın bir gün sonra bundan kastın taşra yöneticilerinin olmadığını açıklaması sürecini hatırlıyoruz. Sayın Çolak ifade etmese de anlaşılıyor ki Sayın Dinçer’in açıklaması Sayın Çolak için de sürpriz olmuş. Sayın Bakan’ın açıklaması önce sadece öğretmenler için anlaşıldı, daha sonra eğitim yöneticilerini kapsadı, şimdi de tüm MEB teşkilatı için geçerli olacak gibi.

Kısaca yapılan görüşmede yöneticilerin anladığı şu: Bu yıl MEB teşkilatında hiçbir şekilde rotasyon söz konusu olmayacak. Hatta bu yıl zorunlu hizmete tabi öğretmenlerin bile yerlerinde kalması söz konusu olabilir.

Bununla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren 3 yıl boyunca belediye, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak. Seçim ortamında rotasyon yapılabilecek mi sorusu akla geliyor. Taşra yöneticileri için rotasyon uygulamasının bütün bütün rafa kaldırılmasından endişe ediliyor.

(prsonelmeb)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.