banner

YÖK, ÖYP kadrolarını ilan ediyor
YÖK, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında üniversitelerin araştırma görevlisi kadrolarını 16 Temmuz 2012 tarihinde ilan edecek.

öypYÖK, ''Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar''a göre üniversitelerin araştırma görevlisi kadrolarına atama yapacak.

Adayların, 31 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ''Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik''te belirtilen şartları taşıması gerekiyor.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında, araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların, yerleştirme işlemleri lisans genel not ortalamalarının yüzde 25'i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanlarının yüzde 60'ı ve varsa yabancı dil puanlarının yüzde 15'i dikkate alınarak merkezi sistemle gerçekleştirilecek.

ÖYP araştırma görevlisi kadroları, 16 Temmuz 2012 tarihinde ilan edilecek. Tercih işlemleri ise 23-30 Temmuz 2012 tarihleri arasında YÖK'ün internet sitesi üzerinden yapılacak. Yerleştirme sonuçları ise 3 Ağustos'ta duyurulacak. 76 üniversite için toplam 2 bin 272 kadro ilan edilecek.

ÖYP puanına göre yapılacak yerleştirmeler, adayların başvurularını beyana dayalı olarak yapılacak. Araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle yüzde 10 oranında düşürülecek. Bu nedenle başvuru ve tercih işlemlerinin titizlikle yapılması gerekiyor.

2011 yılında yapılan yerleştirmeler sonucu, bu sebeplerle ataması yapılmayan adaylar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunan adayların belirtilen tarihlerde başvuru yapmaları halinde ise ÖYP puanlarına yüzde 3 oranında kesinti uygulanacak.

Adaylar 2009 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.