banner

Ruhban Okulu’nda son durum
Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, 'Ruhban Okulu'nun açılması için her şeyin hazır olduğunu ifade ederek, ''Bize verilen belli bir vaat yok, belli bir tarih yok. Ancak havayı koklayarak, artık vaktin geldiğine inanıyoruz. Çünkü, kamuoyu, basın, devlet ve hatta muhalefet de hazır. Her şey ve herkes hazır. Onun için umutluyuz, heyecanlıyız, bekliyoruz'' dedi.

Ruhban Okulu’nda son durumLambriniadis, 191 senelik ''Kin Kapısı'' tartışmalarına ilişkin soruyu da cevaplandırdı.

1821'de çıkan Mora İsyanı'nda, Osmanlı sarayı, isyanı bastırması için devrin Fener Rum Patriği Grigoryus'tan destek istedi. Fakat, Grigoryus'un Osmanlı'ya destek vermek yerine Rus Çarı Aleksandr'a mektup yazarak isyanı kışkırttığı tespit edildi. Bunun üzerine Patrik Grigoryus, Fener Rum Patrikhanesi'nin orta kapısına kurulan darağacına asıldı. Bu olaydan sonra Patrikhane yönetimi, ''Kin Kapısı'' olarak anılan bu kapıyı kapalı tutma kararı aldı.

Lambriniadis, tarih kitaplarında yer alan bu bilgileri değerlendirerek şöyle konuştu:

''Kin kelimesini kullanmaya bizim dilimiz varmıyor. Çünkü gerçek dışı bir durum. O kapı, bizim için bir mezar. Orada vefat eden, asılan patriğin mezarı İstanbul'da yok. Patriğin bedeni önce Odesa'da gömülmüş sonra da Atina'ya nakledilmiş. Bizim kapımızda ölen bu patriğin mezarı yok. Biz de mezar olarak o kapıyı kabul ediyoruz. Hiçbir zaman, hiçbir insan bir mezarı açmaz. Onun için, bu kapıyı açmıyoruz. Kin diye bir şey yok, bir patriğin anısına ve mezarına saygı var.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.