banner

2014'te üniversiteye girişte yeni sistem
Sabah Gazetesi Yazarı Sait Gürsoy'un bugünkü yazısı

Üniversiteye giriş sınavının 2014 sonuna kadar değiştirilmesi planlanıyor. Bu konuda eğitimcilerden aldığım kesin olmayan bilgileri paylaşmak istiyorum. Lisenin dört yıllık müfredatını kapsayan olgunluk sınavı getiriliyor. MEB'in yapacağı sınav öğrencinin bilgisi yerine, lisede aldığı temel yetkinlikleri ölçecek. Yeterli puan alamayanlar üniversite giriş sınavına katılamayacak. Matematik ve fen alanında çok ilerlemiş ABD, Çin, Japonya ve Finlandiya'daki eğitim sistemi, bizde de uygulanacak. Eğitim ve öğretimde niteliğin artırılması için çalışılacak. Müfredat bilimsel veriler doğrultusunda yenilenecek. Yoğun bilgi programı yerine, analitik düşünme ve sorgulamayı öğreten yapıya dönüştürülecek. Yabancı dil eğitiminde gramer ve kelime öğretimi yerini, pratik dil eğitimi metoduna bırakacak. Lise türü de, akademik ve meslek olmak üzere ikiye indirilecek. Türler arasında programlardan kaynaklanan kalite farkları kaldırılacak. Öğrenci ilgilendiği alanın zorunlu ve seçmeli derslerine ağırlık verecek. Ortaokul ve lisede aldığı derslere göre istediği yükseköğrenim bölümünü tercih edebilecek. Böylece, ortaokuldan liseye geçişte SBS vb. sınavlara gerek kalmayacak. Tüm bu çalışmalara rağmen, Galatasaray ya da İstanbul liselerine nasıl öğrenci alınacağı net değil.

Sistem sil baştan

Üniversiteye giriş sınavı yeniden yapılandırılacak. Sınava YÖK karar verecek, ÖSYM uygulayacak. Sınavlar öğrenciyi strese sokmayacak; sonbahar ve ilkbaharda birden fazla yapılabilecek ve en yüksek puan alınan sınav sonucu geçerli olacak. Baraj puanları kalkacak. Doğrusu da bu. Üniversiteye giriş için lise diploması, puan ve başarı sırası yeterli olmalı. ÖSYM'den randevu alınarak sınava girilecek. Sınavlar tek noktada kurulan merkez kampuslarda yapılacak.

YÖK, MEB ve TÜBİTAK'ın en kısa sürede, bu konuda ortak çalışma başlatmaları gerekiyor. Yeni sınav şekli, bu yıl 4+4+4 eğitim sistemiyle liseye başlayacak öğrencilere, 2016'da uygulanırsa, kimse mağdur olmaz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.