banner

Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği'nde değişiklik
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikte, amaç kısmında yer alan ''ilköğretim okullarındaki öğrenciler'' ifadesi ''ilkokul, ortaokul veya imam-hatip ortaokulu öğrencileri'' şeklinde değiştirildi.

taşımalı eğitimYönetmeliğin amacı, ilköğretim kurumu bulunmayan, çeşitli nedenlerle eğitim ve öğretime kapalı, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokul, ortaokul veya imam-hatip ortaokulu öğrencilerinin taşıma merkezi seçilen okullara günübirlik taşınarak kaliteli eğitim ve öğretim görmelerini sağlamak için gerekli usul ve esasları belirlemek olarak düzenlendi.

İlköğretim kurumu, taşımalı eğitim, taşıma merkezi ilköğretim kurumu, öğrencisi taşınan okul tanımlarınında da buna göre düzenlemeler yapılırken, yönetmelikte geçen ''ilköğretim okulları'' ifadeleri ''ilköğretim kurumları'' olarak değiştirildi.

Yönetmelikte taşıma merkezi ilköğretim kurumunun özellikleri arasında yer alan ''Bünyesinde en az 8 dersliğin bulunması veya fiziki kapasitenin 8 yıllık zorunlu ilköğretime yeterli olması'' ifadesi ''Derslik sayısı ve fiziki kapasitenin yerleşim yerindeki mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerle taşıma kapsamına alınan öğrenci sayısının eğitimine yeterli olması'' şeklinde düzenlendi.

Zorunlu sebepler dışında yatılı bölge ortaokullarıyla ikili öğretim yapan ilköğretim kurumları, taşıma merkezi ilköğretim kurumu olarak seçilmeyecek.

Öğrencisi taşınacak okul ve yerleşim biriminin özelliklerine ilişkin maddelerde de değişiklik yapılan yönetmeliğe göre, ilkokul öğrenci sayısının 10'dan az olması, yerleşim birimindeki ortaokul veya imam-hatip ortaokulu öğrencileri için yeterli sayıda derslik bulunmaması ve bu dersliklerdeki toplam öğrenci sayısının 60'tan az olması, öğrencisi taşınacak yerleşim yerinin taşıma merkezi ilköğretim kurumuna uzaklığının iklim şartları ve yol güvenliğine göre en az 2 kilometre olması esas alınacak.

Gerektiğinde bu uzaklığın 1,5 kilometreye kadar indirilmesine Planlama Komisyonu karar verebilecek.

Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, öğrencisi taşımalı ilköğretim kapsamına alınarak kapatılan ilköğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, ilgili mevzuata göre yapılacak.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nce öğrencisi taşıma kapsamına alınarak kapatılan okullardaki ders araçlarıyla taşınır mallar, taşıma merkezi ilköğretim kurumuna öncelik verilmek kaydıyla, ihtiyacı olan ilköğretim kurumlarına Taşınır Mal Yönetmeliği hükümlerine göre verilecek.

Öğrencisi taşıma kapsamına alınarak kapatılan ilköğretim kurumlarının bina ve tesisleri, okul öncesi eğitim, halk eğitim ve diğer milli eğitim hizmetlerine, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu hükümlerine göre bakım ve onarım ile işletme giderleri, kullanıcı tarafından karşılanmak kaydıyla ilgili mevzuat çerçevesinde geçici olarak tahsis edilebilecek.

Yönetmeliğin geçici maddesindeki değişikliğe göre, taşımalı ilköğretim kapsamına girmeyen yerleşim birimlerindeki okulların yangın, sel, deprem gibi doğal afete uğraması ve öğrencilerin en yakın yatılı bölge ortaokuluna yerleştirilememeleri durumunda, çözüm bulununcaya kadar öğrenciler taşımalı ilköğretim kapsamına alınacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.